Kişisel Web Blog

YouTube, Instagram Keşfet benzeri özelliğini daha fazla kullanıcıya açıyor

05.02.2019
172
YouTube, Instagram Keşfet benzeri özelliğini daha fazla kullanıcıya açıyor

Geçtiğimiz aylarda Hikayeler özelliğini daha artı kullanıcıya açan YouTube, acilen de Instagram Keşfet yarı özelliğini daha pozitif kullanıcının ilgisine sunuyor. Bu bilhassa birlikte YouTube tıpatıp Instagram’ın Keşfet özelliğinde olduğu gibi kullanıcılarına daha çeşitli ve  kişiselleştirilmiş önerilerde bulunacak. Bu Nedenle kullanıcılar yeni içeriklere daha basit ulaşabilecek.

Deneme bütün cihazlarda faal olarak deneme edilen bu yeni özellik, daha az aboneye sahip ve gelecek vadeden YouTube içerik üreticilerini de önerecek. Keşfet özelliğindeki yeni şartların değişmesi yakın zamanda yayınlanan bir Creator Insider videosunda duyuruldu. Bilmeyenler için bu videolarda YouTube’un herkese açmadan önce deneme ettiği ya da sınamak istediği özellikleri içerik üreticilerle paylaştığını da ekleyelim.

Geçtiğimiz sene yayınlanan bir  Creator Insiders videosunda şirket, YouTube uygulamasına kullanıcıların öbür içerikleri keşfetmesini karşılayan yeni bir yer eklemeyi planladıklarını açıklamışlardı.Şirketin bu planı yolunda gitmiş olacak ama, uygulamada bu özelliğin deneme sürecini yaygınlaştıran adımlar atılmaya devam ediliyor.

YouTube’un önerge teknolojisinin, şimdi kullanıcılara yeni içerik önermek için geçmiş izlemelerden ve başvuru formu içi hareketlerden faydalandığını da hatırlatalım. Uygulamaya eklenecek olan Keşfet sekmesi ise YouTube’un önerge kapsamını genişletecek nitelikte.

Örnek belirlemek icabında, Keşfet sekmesinde izlediğiniz eğlenceli hayvan videolarının peşinde YouTube size sevimli kedi videoları önerebilecek. ya da kamera çekim teknikleri hakkında izlediğiniz bir eğitim videosunun ardınan yüksek teknolojiye sahip kameraları tanıtan videolarla karşılaşabilecek.

ilk olarak geçtiğimiz sene Keşfet sekmesini deneme etmeye başlayan YouTube, bu özelliği sadece YouTube’un iPhone uygulamasını kullananların yüzde 1’ine açmıştı. Deneme grubuna dahil edilenlerin cihazlarında Keşfet sekmesi Trendler sekmesinin yerini aldığı görülüyordu. Trend videolar ise Keşfet sekmesinin daha aşağı kategorisi olarak konumlanmaktaydı. Dahası bu daha alçak kategori alanında Oyun, Filmler ve Müzik gibi sekmeler de yer alıyordu.

Ilk etapta sadece iPhone kullanıcılarına açılan bu özelliğin iPhonelar, iPadler, Android telefonlar ve tabletler ve de masaüstünde de faal ülkü geldiğini söyleyelim. Ama özelliğin hala az sayıda kullanıcıya açık olduğunu belirtmekte de fayda var.

Bu kullanıcılar özelliğin yanı sıra Keşfet sekmesinin daha alçak kategorilerine yeni eklenen “Yükselişte” sekmesini de deneyimleyebilecek. 10 binden az aboneye sahip ve gelecek vadeden YouTube içerik üreticilerinin listelendiği “Yükselişte” sekmesi, YouTube’da yeni yeteneklerin yükselmesini sağlayacak gibi görünüyor. bu arada Yükselişte sekmesinin aşağıda sunulan önerilerin kullanıcılara tarafından kişiselleştirileceğini de ekleyelim. Bu kişiselleştirme, kullanıcıların YouTube izleme geçmişinden, ve sevilen kanalların abonelerinin tercih ettiği kanallardan faydalanacak.

Bu kapsamda “Yükselişte” sekmesine 10 binden artı abonesi olan kanalların dahil edilmesi de mümkün. Böylece Yükselişte sekmesi, abone sayılarına kadar içerik üreticileri de segmente edebilir.

Son olarak test edilen özelliği yaygınlaştıran YouTube’un şimdilik Keşfet sekmesini herkese açma konusunda bir planı olmadığını da belirtelim. İstenilen oranda geri bildirim alındıktan daha sonra ise özelliğin herkese açılması olası.

YouTube YouTube Keşfet

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved