Kişisel Web Blog

Yemeksepeti, 2018’in yemek trendlerini açıkladı: Burger birinci oldu

26.12.2018
499
Yemeksepeti, 2018’in yemek trendlerini açıkladı: Burger birinci oldu
Yemeksepeti, 2018’in yemek trendlerini açıkladı: Burger birinci oldu

2018’in son haftasına girdiğimiz şu günlerde garip yıl sonu listeleri bizimle paylaşılmaya devam ediyor. Bir yıl sonu listesi de online yemek sipariş platformu Yemeksepeti‘nden geldi. Yemeksepeti, 2018’de, 27 bin tekil restorandan verilen 250 milyon porsiyon yemek siparişinden yola çıkarak, Türkiye’nin bu seneki yemek yemek trendlerini paylaştı.

Bu yılın sipariş rekorunu 1.633 siparişle İstanbul’da yaşamış bir kullanıcı kırdı. Öteki rekorlar ise 1.623 adet siparişle Samsun’dan ve 1.295 adet ile yeniden İstanbul’dan geldi.

2,7 milyon yeni kullanıcı

2,7 milyon yeni aza ile totalde 11 milyon yeni üyeye ulaşan Yemeksepeti’nin aza sayısı Avusturya ve İsveç gibi ülkelerinden nüfusundan daha fazla ışık halkası geldi. Yemeksepeti sistemine bu sene 14 bin yeni tekil restoran katıldı. Kullanıcılar siparişlerin yüzde 75’ini ise mobil uygulamalardan verdi. En çok siparişin verildiği ilk 3 il nüfusla bağlantılı olarak İstanbul, Ankara, İzmir olurken, Eskişehir, Antalya, Bursa, Adana, Denizli, Kocaeli ve Konya birincil 10’da yer aldı.Bütün şehirler içerisinde sipariş cirosunu en fazla artıran iller; ortalama 3 kat artışla Burdur, Karabük ve Karaman oldu. Bu illeri ise sırasıyla; Düzce, Çankırı, Tokat, Kastamonu, Kahramanmaraş, Mardin ve Amasya izledi.

200 milyon TL indirim

Yemeksepeti kullanıcıları yıl her tarafında toplam 3,4 milyon açıklama ve 4,9 milyon puanlama yaptılar. 2018’de kullanıcıların en çok yemek yedikleri ay Aralık olurken, en çok yemek yenen gün ise pazar oldu. 22 yaşındakiler ise en çok siparişi vererek liderliği ele geçirdi. En fazla sipariş veren burç ise oğlak oldu. En fazla  yemek siparişi veren kampüs İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü oldu, onu Bilkent Üniversitesi Merkez Kampüsü izledi. Yemeksepeti kullanıcıları 2018’de, takriben 200 milyon TL’lik indirimden faydalandılar.

2018’in birincisi “burger”

Yılın sipariş lideri geçtiğimiz sene da olduğu gibi burger oldu. Yemeksepeti kullanıcılarının bir sene baştan başa yedikleri burgerleri defalarca koyunca, Everest’in yüksekliğinin 210 katı olduğunu belirtelim. Geçtiğimiz sene 5. sırada bulunan döner, bu sene atağa geçti ve sipariş sayısını yüzde 70 artırarak listenin ikinci sırasına yerleşti. Lahmacun bir önceki yıla göre bir basamak geriledi ve 3. sırada yer aldı. Yemeksepeti kullanıcıları bir sene her tarafında 16 milyon lahmacun yedi.

2018’de kahve siparişi arttı

Kahve, bu sene siparişlerini 2 kat arttırdı. En fazla sevilen kahve çeşidi ise latte oldu. Atağa geçen bir öteki lezzet ise yüzde 70 artışla deniz ürünleri oldu. Bu sene diğer en büyük atağı yapanlar ise yukarıda da bahsettiğimiz gibi yüzde 70 ile döner ve onu takiben yüzde 65 ile ham köfte oldu. Kahvaltı siparişleri de yüzde 65 yükselme ile bu yılın favorilerinden olurken, bu kategoride en çok Ayvalık tostu ve kaşarlı tost sipariş edildi.

Vegan siparişlerde yüzde 92 büyüme

2018’de 6,5 milyon sipariş alan dünya mutfağının bu seneki favorisi İtalyan mutfağı oldu. Kullanıcılar bu sene Vegan lezzetlere daha pozitif alaka gösterdiler ve geçen yıla göre siparişleri yüzde 92 artırdılar. Bu yıl 2,5 milyon adet Adana dürüm siparişi alındı. Tatlıda ise 1 milyonluk siparişle sufle birinci sıraya yerleşti. En çok tercih edilen çorba türü mercimek olurken, 2018’de toplam 7 milyonluk sayıyla kıymalı pide kendi kategorisinde birincil sıraya yerleşti.

Anadolu restoranlarının cirolarında yüzde 97’lik çoğalma

Yemeksepeti verilerine kadar, Anadolu’daki lokanta sayılarında geçen seneye oranla yüzde 38 büyüme görülürken, kullanıcı sayıları ise yüzde 51 arttı. Anadolu’daki restoranların cirolarında geçen seneye göre ortalama yüzde 97 büyüme yaşandı. Bütün şehirler içerisinde sipariş cirosunu en fazla artıran iller; sıradan 3 kat artışla Burdur, Karabük ve Karaman oldu. Bu illeri ise sırasıyla; Düzce, Çankırı, Tokat, Kastamonu, Kahramanmaraş, Mardin ve Amasya izledi.

Süper teslimat ile yüzde 37 pozitif sipariş

Kullanıcılarının yorum ve puanlamaya dayalı geri bildirimleri sonucunda sipariş sayısı yüksek olan ve bununla birlikte iptal sipariş oranları düşük olan restoranlara verilen süper teslimat rozeti tamamen restoranlar öteki restoranlara göre ortalama yüzde 37 daha artı sipariş alıyorlar. Yıl her tarafında kullanıcıların verdiği siparişlerin yüzde 30’u Süper Teslimat rozetine sahip restoranlardan verildi. Keza Vale sistemine dahil olan restoranlar cirolarını sıradan yüzde 30’a kadar artırdı.

Yemeksepeti

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved