Kişisel Web Blog

Yatırımcı, kurucu ekiplerde kadın lider görmek istiyor

13.01.2019
102
Yatırımcı, kurucu ekiplerde kadın lider görmek istiyor

Misafir yazarımız Ebru Dorman, StartersHub Idare Heyeti Başkanı’dır.

Kadınların iş dünyasında lider roller üstlenmesi, dijital çağda daha önce hiç olmadığı dek ağırlık taşıyor. Dahası bu yılki Global Leadership Forecast raporu gibi öyle fazla araştırma da bu gerçeği destekliyor. Toplamda 25 bini aşkın lider ve 2.400’ün üstünde kurumla mülâkat yapan araştırmacılar, kadınların yönetim kurulunda üstlendiği yapıcı rolü son derece net biçimde ortaya koydu: Üstteki düzey yönetim ekibinde kadınlara yer veren kuruluşlar 1,4 kata kadar daha kârlı ve kararlı büyürken, dijital dönüşümü daha etkili biçimde yönetiyor.

Bu istatistiklerin ardındaki ise farklılık doğruca zenginleşen idare kurulunun, yeni çözüm ve fırsatlar ilerletmek için birlikte çalışması yatıyor. Farklı perspektifler, başarıyı da beraberinde getiriyor. Peki, dünyada metamorfoz rüzgarları eserken, Türkiye bu konuda nasıl adımlar atıyor?

TÜİK rakamlarına bakınca, Türkiye’de bayan girişimci sayısının 110 bin ile toplamın sadece %8,5’ine denk geldiğini görüyoruz. Benzer şekilde, Startups.Watch’un derlediği bilgi, 2010 yılından itibaren Türkiye’de kurulan teknoloji girişimlerinde kurucular aralarında kadınların oranının %14,6 ile sınırlı kaldığını gösteriyor. Bir çoğalma var gibi görünmekle beraber eksik.

StartersHub olarak, girişimcilik ekosisteminin meslek dünyasına yeni bayan liderler kazandırmak için eşi görülmemiş bir fırsat meydana getirdiğine inanıyoruz. Her bir girişimin esas çıkış noktası iki asıl unsura dayanıyor; sorunun tespiti ve çözümün geliştirilmesi. Kadınların masaya getirdiği varlıklı bakış açısı, bir girişimi teşebbüs yapan bu iki süreçte de kritik avantaj sağlıyor. böylece de kurucu ve lider ekibinde kadınların yer aldığı girişimlere alaka çabucak artıyor.

Startup ekosisteminin kadın liderleri dönüşüme öncülük ediyor

StartersHub çatısı aşağıda, Startupbootcamp Istanbul, StartersHub XO, 3S Landing Pad ve Gamer’s Qube programları dahilinde bugüne kadar toplamda 56 girişime erken aşamada yatırım, hızlandırma ve globalleşme desteği sunduk. Bu girişimlerin içinde en az bir bayan kurucu ortağı olanların oranı ise yüzde 38’e ulaşıyor. Bu oranın keza Türkiye keza global istatistiklerin oldukça üzerinde olduğunu gururla paylaşabilirim.

StartersHub’ın portföyünde yer alan Zeplin, Reality Arts, Poltio, Paym.es, Kimola, Eyedius, Teleporter ve Optiyol gibi girişimler, cinsiyet ve tecrübe açısından dengeli bir ekiple yola çıkarak kısa zamanda manâlı yatırımlar almayı başardı.

Kadın girişimciler, erken faz yatırımlarda tercih sebebi

Geliştiricilerin ve tasarımcıların birlikte verimli şekilde iş yapmalarını sağlayan karşılıklı çalışma platformu Zeplin, Startupbootcamp Istanbul programının anında ardından Amerika’da y-combinator programına katılıp 1,3 milyon dolar yatırım aldı. Karlı ve süratli yükselme momentumunu sürdüren Zeplin’in kurucusu Pelin Kenez Forbes dergisi göre teknoloji dünyasını sarsan 60 kadın kuruculu teknoloji şirketi listesinde yer alan tek Türk ad oldu.

Bilgisayar oyunları ve sanal gerçeklik deneyimleri üreten Reality Arts 130 bin dolar, sosyal anket platformu Poltio 416 bin dolar, sosyal alışveriş platformu Paym.es 180 bin dolar yatırım aldı. Eyedius ise İTÜ Big Bang 2017’de aldığı 1,4 milyon TL yatırımla birinci oldu. Teleporter ve Optiyol StartersHub’ın 3S Landing Pad Silikon Vadisi programı kapsamında global ölçeklenme yolculuğunda manâlı adımlar atan şirketler arasında yer alıyor.

Yarının liderleri StartersHub’da buluşuyor

Girişimin kurucu ekibi cinsiyet ve deneyim açısından ne dek dengeli bir yapıya sahipse, bizden ilave yatırım alma olasılığının o derece yüksek olduğunu görüyoruz. Hızlandırma programlarımızı tamamlamış şirketler arasında ilave yatırım yaptığımız şirketlerin oranı yüzde 41. Bu yatırımların çoğunda StartersHub ile beraber öteki fon, kurum ve melek yatırımcılar da yatırım turumuza dahil oluyor. Bayan kurucusu olanlar aralarında ek yatırım oranı yüzde 88’e ulaşıyor.

StartersHub kurulduğu ilk günden bu yana kadın takım arkadaşlarımızın oranı lüzum sektörün gerekse iş dünyasının çok üstünde bir ortalamada oldu. Kadınların sağladığı varlıklı görüş açıları, disiplin ve verimlilikle kısa sürede çabuk büyüdü. Pek ancak, bayan takım arkadaşlarımızın oranı bazı dönemlerde %50’nin üzerine çıktı. Bu bizim için kayda değer bir gurur kaynağıdır. StartersHub olarak bu konuda daha kuvvetli adımlar atılmasına öncülük etmeyi hedefliyoruz.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Ebru Dorman

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved