Kişisel Web Blog

Yandex Navigasyon, İstanbul’un semt pazarlarını haritasına ekledi

24.01.2019
107
Yandex Navigasyon, İstanbul’un semt pazarlarını haritasına ekledi
Yandex Navigasyon, İstanbul’un semt pazarlarını haritasına ekledi

Rotaları paylaşmanın yanı sıra yollardaki egzersiz veya kapanma gibi değişiklikleri anlık olarak haritasına yansıtan Yandex, mahalle pazarlarının kurulduğu yollarla ilgili de kullanıcılarını uyaracağını açıkladı.

Yandex Navigasyon, İstanbul’daki semt pazarlarının kurulduğu bölgelerde kullanıcılarının pazar yerlerine yanlışlıkla girmesini önlemek nedeniyle belirtilmiş gün ve saatlerde pazar yerinin yollarını haritasında kapatacak. Bu uygulamayla hedeflenenin kullanıcıların daha içten bir rota oluşturmasını temin etmek olduğunu da belirtelim.

Büyük Kasaba hayatının vazgeçilmez bir geleneklerinden bir olan semt pazarları, bir yana tüketicilere ihtiyaçlarını yerine getirmek için o kadar fazla fırsat sunarken diğer yana trafik için manâlı bir problem haline gelebiliyor. Mahalle pazarları çoğunlukla mahalle arasında, belirtilen sokaklarda kuruluyor ve özellikle şahsi araçlar, pazarların kurulduğu gün konusunda habersiz olunca trafikte önemli sıkışmalar yaşanabiliyor. Bu sıkışıklık ayrıca araçları hem de yayaları etkiliyor. Mesela; bir araç habersiz bir şekilde aracını pazarın kurulacağı sokağa park etmiş olabiliyor ve pazar kurulduğunda aracın sokaktan çıkarılması imkansız ayla geliyor. Ancak Yandex’in uygulamasıyla pazar yerleri işaretlendiği için bu sıkıntı da bir nebze olsun azaltılmış oluyor.

İstanbul’un bütün ilçelerindeki 66’sı kapalı elde etmek üzere 440 adet pazar yerini haritasına ekleyen Yandex, kullanıcılarının pazar yerlerine yanlışlıkla girmesini önleyerek daha içten bir rota oluşturulmasına yardımcı olmayı hedefliyor. Yandex, mahalle pazarlarının kurulduğu günlerde 07:00 – 21:00 saatleri arasında trafiğe kapatılan yolları da kendi haritasında kapatarak rota üzerinden çıkaracağını açıklıyor.

Yandex yandex.navigasyon

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved