Kişisel Web Blog

X-ray cihazlarına yapay zeka kabiliyeti getiren Synapse 6 milyon dolar yatırım aldı

07.01.2019
125
X-ray cihazlarına yapay zeka kabiliyeti getiren Synapse 6 milyon dolar yatırım aldı

Bugün emniyet için böylece fazla binada, havalimanlarında veya alışveriş merkezlerinde çoğu kez kullanılan x-ray cihazları, ekran başında oturan bir insan kadar gözle denetim ediliyor. Her ne kadar bir güvenlik yöntemi olarak kabul görse de, güvenliğin en zayıf halkasının fiilen insan olduğu da biliniyor ve bu cihaz başında asıl objelerin gözden kaçma ihtimali de var. İşte bu noktada devreye Synapse Technology kadar geliştirilen yapay zeka destekli tarama teknolojisi giriyor.

Palo En Kalın Kadın Sesi merkezli teşebbüs, x-ray cihazlarından geçen objelerin taramasını özel olarak gerçekleştiriyor. Çantaların içlerindeki objeleri tarayan Synapse, herhangi bir tehdit gördüğü anda daha şayet hemen şimdi insan gözü onu görmeden bile çabuk bir biçimde tehdit uyarısında bulunuyor. Objenin ne olduğunu da bununla beraber ekrana getiriyor. Mesela çanta içinde bir bıçak olduğunda kesici alet, silah gördüğünde de tabanca uyarısı bulunuyor ve bir korkutma unsuru olduğunu emniyet personeline ekran yoluyla haber veriyor.

Syntech ONE adıyla teknolojisini ürünleştiren girişim son olarak 6 milyon dolar tohum yatırımı almayı başardı. Founders Fund önderliğinde gerçekleştiren yatırımda Neo, 8VC ve Village Global de yer aldı. Hali hazırda Tokyo’da bulunan Narita havalimanında denenen teknoloji emniyet personelinin yasaklı maddelerin saptama oranını yüzde 14 daha artı artırdığını belirtiyor. Bugüne değin 5 milyondan fazla bagaj taraması yapan Synapse, suni akıl ve derin öğrenme teknolojileri tamamen saptama oranlarını günden günde yükseltmeyi de amaçlıyor.

Şayet de bir gün ekran başında x-ray cihazlarını gözle denetçi personele gerek bile kalmayacak. Syntech’in amacı da aslında bu gibi gözüküyor, bu nedenle tehlikeleri ve yasaklı maddeleri gözden kaçıracak personelin sorumluluğu da azalacak ve bu alan sadece suni zekaya itimat edilebilecek. Ama şimdilik, bu teknoloji insana yardımcı olacak bir mahsul olarak planlanmış. Hemen aşağıdan Synetch One’ın tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Founders Fund SyNapse Synapse Technology Syntech ONE X-ray yapay zeka

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved