Kişisel Web Blog

WordPress’e gerek kalmadan Google Drive ile blog oluşturmanızı sağlayan araç

24.01.2019
370
WordPress’e gerek kalmadan Google Drive ile blog oluşturmanızı sağlayan araç
WordPress’e gerek kalmadan Google Drive ile blog oluşturmanızı sağlayan araç

Web teknolojileri araştırma şirketi W3Techs’in raporuna tarafından internet üzerindeki websitelerinin %32.9‘u WordPress altyapısını kullanıyor. Araştırmaya baktığımızda ise içerik yönetim sistemleri kategorisini %59.9 ile WordPress’in domine ettiğini görüyoruz. Pat Walls adında bir yazılımcı WordPress’in geldiği noktayı sanıyorum tatmin edici bulmamış ki “WordPress’e ihtiyacınız değil” adında bir websitesi geliştirmiş.

Geliştirilen web sayfası epeyce kolay temeller üstüne kurulmuş. Sistem, Google’ın popüler web servisi Google Dökümanlar’ı kullanarak blog sayfası oluşturmanıza ihtimal sağlıyor.

Youdontneedwp.com web sayfasına girip üye olmak istediğinizde sizin için bir profil oluşturuluyor ve sistem sizi Google Dökümanlar için izin isteyen sayfaya yönlendiriyor. Bu sayfadan Google yetkilendirmesini yaptıktan sonradan blog sayfanız kullanıma hazırlanmış ışık halkası geliyor. Artık tek yapmanız gereken yeni blog yazısı oluştur butonuna tıklayarak yazınızı yazmak.

Oluşturduğunuz blog yazıları Google Drive içerisinde döküman olarak tutuluyor. Orada yaptığınız şansın dönmesi otomatik olarak sisteme yansıyor. Aşağıdaki görselde test ettiğim sistemin örnek ekran görüntülerini görebilirsiniz.

WordPress'e ihtiyacınız yok web sayfasının görseli

Dilekçe kendi içinde Google Dökümanlar kullandığı için Google Dökümanların sağladığı tüm avantajlardan faydalanabiliyoruz. Editörün esnekliği bir uçtan bir uca kuvvetli ve etkileşimli içerikler oluşturabiliyorsunuz. Oluşturduğumuz içeriklere telefondan ya da masaüstünden ulaşabiliyor, kroki yazılarınızı başkalarıyla paylaşıp birlikte oluşturabiliyorsunuz.

Ruby on Rails frameworkü ile açık kaynak olarak geliştirilen kullanım youdontneedwp.com adresinde herkesin kullanımına açık şekilde servis veriyor. Uygulamanın geliştiricisi Pat Walls’ın da geliştirdiği sistemi kendi web sayfasında kullandığını ekleyelim. Siz de bu altyapıyı youdontneedwp.com üzerinden yok de kendi alan adınız üstünde çalıştırmak isterseniz uygulamanın kaynak kodlarına buradan ulaşabilirsiniz. Eğer yeni bir blog başlatmak veya altyapıyı başkalaştırmak istiyorsanız test edebileceğiniz sade bir alternatif olmuş.

Google Dokümanlar WordPress

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved