Kişisel Web Blog

Vodafone ve Türk Telekom’da mobil veri paylaşımı tamamen ücretsiz olacak

26.12.2018
349
Vodafone ve Türk Telekom’da mobil veri paylaşımı tamamen ücretsiz olacak
Vodafone ve Türk Telekom’da mobil veri paylaşımı tamamen ücretsiz olacak

İki gün önce Turkcell‘in 15 Ocak tarihinden itibaren zeki telefonunuzdaki mobil veriyi paylaşma özelliğine ücret getireceğini sizlere aktarmıştık. Bu kararın ortaya çıkmasının arkasından özellikle sosyal medyada kullanıcılarından olumsuz tepkiler alan Turkcell, geri adım atmak zorunda kaldı.

Turkcell’den geri adım

Yaptığı bir izah etme ile Turkcell’lilerin “Çabuk Giriş” ile internetlerini bedava olarak paylaşmaya devam edeceklerini belirten Turkcell, “Çabuk Antre” üzerinden antre yapılmadan diğer cihazlarla internet paylaşımı yapıldığında ise aylık en az 9 TL istek edeceğini paylaştı.

Turkcell geri adım atmış olsa da mobil bilgi paylaşımının bedava olarak yapılabilmesi için “Süratli Antre” şartının konulması epeyce üzücü. Teknolojinin ve imkanların gelişmesi ile birlikte mantıken internete daha kolay bir şekilde erişmemiz gerekiyor. Ama epeyce uzun zamandır ülkemizde internet ile ilgili olumlu bir habere eşit gelmez olduk.

Adil dilekçe kotasının kaldırılması gibi epeyce olumlu duran bir gelişme bile gün sonunda, internet kullanıcıları için olumsuz bir gelişme haline geldi. Bu haberimizde ise nispeten olumlu sayılabilecek ama gerçekten hemen hemen 2019 yılına gireceğimiz şu günlerde tartışılmaması bile gereken bir gelişme ile karşınızdayız.

Mobil data paylaşımı ile ilgili yaptığımız haberimizde ülkemizdeki GSM operatörlerinin müşterek bir karar alarak mobil veriyi paylaşma özelliğine ücret getirebileceklerinden de bahsetmiştik. Fakat koşul böylece de böyle ilerlemedi ve Turkcell’in ardından Vodafone ve Türk Telekom’dan konu ile ilgili talimat geldi.

Vodafone ve Türk Telekom yardım vermedi

Keza Vodafone ayrıca de Türk Telekom yaptıkları açıklamalarda mobil veri paylaşımı yani hotspot özelliği için herhangi bir ücret talep etmeyeceklerini paylaştılar. Hatta Türk Telekom yaptığı açıklamada mobil internetin paylaşılacağı aygıt sayını sınırlamayacaklarının özellikle altını çizdi.

Turkcell yaptığı bu hamleyi “Yurt dıştan örnekleri var” kalıbı ile savunuyor. Evet yurt dışında bilhassa ABD’de mobil data paylaşımının ücretlendirilmesi konusunda kesin modeller var. Lakin özellikle ABD’de bu modelin kullanılmasının temel nedeni ise internet paketlerinin fazla yüksek kotalara sahip olması veya sınırsız olmaları.

Kısacası yüksek kotalara sahip olan ya da sınırsız olan bir internet paketinin kullanıcılar tarafından suistimal edilmemesi için mobil veri paylaşımı için bir aidat istek ediliyor. Lakin ülkemizdeki mobil data paketleri düşünüldüğünde kullanıcının herhangi bir suistimal şansı varmış gibi görünmüyor.

Turkcell’in gelen tepkilerden sonra geri adım atmış olması oldukça güzel lakin bu durumun tamamen ortadan kalkması son kullanıcı için en içten çözüm olacaktır. Sonuçta sahip olduğunuz internet paketinizin ücretini zaten siz ödüyorsunuz, bu interneti ne kadarını hangi cihazlarla paylaşacağınız yalnızca sizi ilgilendirmeli.

Hızlı Antre Hotspot Türk Telekom Turkcell Vodafone

Favorilere Ekle

Материалы по теме:

Vodafone, Huawei donanımlarını almayı geçici olarak durdurdu
2018 yılında büyümesi ve ürünleriyle uyarı çeken Huawei, 2019'a kötü başladı. 1 Aralık Cumartesi günü Huawei CFO‘su ve veliahtı Meng Wanzhou'nun Kanada'da tutuklanmasıyla başlayan olayları, ...
Türk Telekom’un ‘Teknoloji Seferberliği’ Projesi
Türk Telekom Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dursun, yaptığı yazılı açıklamada, ilk etabını geçen yıl 5 bin kadına ulaşarak gerçekleştirdikleri projenin ikinci döneminde hedefin, ...
Superonline kotasız internet fiyatlarını Turkcell açıkladı 1 Ocak’ta başlıyor
"Turkcell Fiber Limitsiz İnternete Giriş Kampanyası" kapsamında 12 ay taahhütlü ​15 Mbps hızında internet paketinin aylık fiyatı 79.90 TL olarak duyuruldu. Aynı paketin taahhütsüz ...
66 proje için kampanya başlatan Arıkovanı, 4,6 milyon TL destek topladı
Turkcell‘in kitlesel fonlama platformu olan Arıkovanı, bilhassa teknoloji odaklı ürün ve projelerin desteklenmesi konusunda hizmet veriyor. Bugüne kadar toplamda 6 bini aşkın kullanım aldığını açıklayan Arıkovanı, ...
Çocukların dijital güvenliği için DQ Enstitüsü ve Turkcell’den oyunlaştırılmış eğitim platformu
Turkcell, internet çağının gereklilikleri ışığında daha bilinçli ve sorumlu çocuklar yetiştirilmesi amacıyla, dijital vatandaşlık eğitiminin verileceği manâlı bir eğitim hamlesi başlattığını duyurdu. Bu saldırı ...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved