Kişisel Web Blog

Twitter’ın reklam moderasyonu hayal kırıklığı yaratıyor

26.12.2018
205
Twitter’ın reklam moderasyonu hayal kırıklığı yaratıyor
Twitter’ın reklam moderasyonu hayal kırıklığı yaratıyor

Çıktığı birincil yıllarda emin bir süre her tarafında kendine gelir modeli yaratmakta zorluk çeken Twitter, reklam modellerini yayına aldıktan sonra da Facebook’un popülaritesini yakalayamadı. Her ne değin bu iki sosyal ağ da reklamların güvenliği konusunda tartışmalara konu olsa da Twitter, platformunda yayınlanan reklamlarda kullanıcı güvenliğini sağlamaktan fazla uzakta.

Twitter’da sponsorlu çıkan reklamlar dolandırıcılık veya başka nedenlerle belirsiz bulunduğunda şikayet edilebiliyor. Şikayet sonucunda bu reklamlar platformdan kaldırılıyor. Fakat reklamı veren hesabın kullandığı linkler peşine düşüp takip edilmediği ya da engellenmediği için reklamlar farklı hesaplar üzerinden verilebiliyor.

Bu da aslında Twitter’ın uzun süredir uğraş ettiği platformundaki kötü niyetli hesaplarda çoğaltma yaşanmasına sebep oluyor. giderken spam kullanıcılarının yeni hesap başlatmak yerine kullanıcı adı değiştirmeyi de tercih edebildiğini belirtelim. Fena niyetli hesaplar hem kullanıcı büyümesinin keza de platformun güvenilirliğinin önündeki en büyük engellerden biri.

Bunun yanı sıra Twitter gönülsüzce de olsa tanınmış markaların isimlerinin zedelenmesine da aracı oluyor. Bu noktada ilk olarak bankalar olmak üzere Twitter üzerinden reklam vermeye sıcak bakmıyor. Benzer şekilde Türkiye bölgesinde spam ya da kötü niyetli hesapların zahmetsizce reklam verebilmesi ancak kullanıcıların reklam vermekte zorluk yaşaması da uyarı çekiyor.

Reklam gelirlerinin büyümesi gerçekte Twitter’ı doğrudan etkiliyor. Buna karşın şirketin hala bu problemleri çözememiş olması epeyce şaşılacak.  Şimdiye değin üçüncü parti uygulamalardan kesin olmayan hesaplara dek birçok bambaşka alanda, fena niyetli yazılımlara karşı ciddi adımlar atan şirketin, reklam moderasyonu konusunda da önemli bir adım artması koşul.

Twitter Twitter Reklamları

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved