Kişisel Web Blog

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan blockchain projesi açıklaması

07.01.2019
115
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan blockchain projesi açıklaması
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan blockchain projesi açıklaması

Ticaret Bakanlığı kadar yapılan resmi açıklamaya kadar bakanlık blokzinciri konusunda çalışmalara başlayacak ve Blokzincir Türkiye Platformu’na üye olacak. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan göre yapılan açıklamaya tarafından bakanlık yeni bir blockchain projesi için de kolları sıvamış durumda.

Ilk Olarak açıklamanın bir bakan düzeyinde gelmesinin epeyce manâlı olduğunu söylememiz gerekiyor. Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığı’nın Türkiye’nin uluslararası kuruluşlar nezdinde akredite ilk “Davranışsal Kamu Politikaları” birimini barındırdığını açıklarken, politiklara yeni konseptler kazandırmaya devam etttiğini söyledi. Blokzincir teknolojisinin birbirini tanımayan ya da birbirlerine güvenmeyen tarafların iki taraflı bir platform üzerinden bir aracıya gereklilik duymadan işlem gerçekleştirebilecekleri yeni bir tescil teknolojisi olduğuna göze çarpan eden Pekcan, çoğu uzmanın blokzincir teknolojisinin gelecek dönemde, geçmişte internetin yarattığı türden büyük bir etki yaratmasını öngördüğünü dile getirdi.

Ticaret Bakanlığı olarak Türkiye’nin dış ticaret işlemlerinde dijital değişim sağlamak için çalışacaklarını ve blockchain teknolojileri bir uçtan bir uca kurumlar arası koordinasyonun yeni bir ebat kazanacağına da uyarı çekti. Yeni sistem üstünde çalışmaya başladıklarının açıklamasını yapan Pekcan, deneme ve kabul işlemleri gibi ürünlerin gümrükte beklemesine sebep olan birçok işlemin yeni yapıyla bundan böyle sorun olmaktan çıkacağını belirterek, “Bundan Böyle bambaşka kurumların benzer testler istemesi nedeniyle yaşanan kayıpların önüne geçilecek.” dedi.

Dijital mutasyon gerçekleştiren Singapur gibi ülkelerle yapılan görüşmelerin yeni bir dönemin habercisi olduğunu belirten Pekcan, blokzincir teknolojilerinin kamu politikalarına entegrasyonunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ikinci 100 Günlük Eylem Planı‘nda da yer aldığını anımsattı.

Türkiye Bilişim Vakfı’nın bir girişimi olan “Blokzincir Türkiye Platformu”na aza olacaklarını bildiren Ruhsar Pekcan, platformun birincil halk üyesi olacaklarını açıkladı. Platformda yetersiz olan kamu perspektefini getireceklerini aktaran Pekcan, bu alanda çalışma ve analizlerin gerçekleştireleceğini belirtti.

9 Ocak’ta imzalanacak

Ticaret Bakanı Pekcan, tekrar tekrar olduğu gibi blokzincir konusunda da sahadaki aktörlerle konuşarak politikalarını şekillendirdiklerini belirterek şöyle konuştu:

Bu kapsamda 9 Ocak’ta Kamuda Blokzincir Konferansı düzenlenecek ve Bakanlığımız ile Blokzincir Türkiye Platformu arasında bir mutabakat zaptı imzalanacak. Laf konusu mutabakat zaptı bu alandaki meslek birliğimizin kurumsallaşmasına önemli bir katkı maddesi sağlayacak. Kamunun blokzincir stratejisinin oluşturulması için esas olacak konferansa 30’dan artı millet kurum ve kuruluşunun katılması bekleniyor. Blokzincir alanında Türkiye’nin önde gelen firmalarının üst seviye yöneticileri ve Blokzincir Türkiye Platformunun yöneticileriyle özel olarak buluşacağız.

Blockchain Türkiye Platformu Blokzincir Türkiye Platformu Recep Tayyip Erdoğan Ruhsar Pekcan Ticaret Bakanlığı

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved