Kişisel Web Blog

Teknolojinin korkutmayan yüzü: Gatwick Airport’un şahsi araçları park eden vale robotu

29.01.2019
97
Teknolojinin korkutmayan yüzü: Gatwick Airport’un şahsi araçları park eden vale robotu

Geleceğin en önemli unsurlarından biri diyebileceğimiz robotlar, günümüzde de yavaş yavaş işlevsellik kazanmaya başlıyorlar. Geçtiğimiz günlerde sizinle paylaştığımız Amazon’un yemek teslimatı yapan otonom robotu Scout’tan sonra hayatımızı kolaylaştırmaya takviye edecek diğer bir robot karşımıza çıkıyor; Stan.

Gatwick Airport ziyaretçilerine vale hizmeti vermesi planlanan Stan’in deneme sürüşlerine de önümüzdeki ağustos ayında başlanacak. Kısacası vale robot, derhal aktif olarak etkinlik göstermiyor. Ama gelecek dönemde Stan’in hayatımıza daha artı dahil olacağını söyleyebiliriz. Bu dönemin ne dek süreceği hemen şimdi belli olmasa da bahsi geçenin “yakın bir gelecek” olduğunu az çok tahmin edebiliyoruz. Gatwick Airport göre Crawley Borough Council’a sunulan bir planlama uygulamasına göre, şoför aracını yeni yapı edilen sekiz kabinden birine park edecek ve havaalanı terminaline girmeden önce yakındaki bir dokunmatik ekran aracılığıyla bir Stan çağıracak. Akabinde Stan, park etme işlemini birey adına gerçekleştirecek.

Uygulamada kullanılacak robotların, Paris merkezli Stanley Robotics‘e ait olduğunu da belirtelim.

İzlediğimiz, okuduğumuz distopik eserlere baktığımızda gelecekte robot istilalarının yaşanacağı, insanların yerini robotların alabileceği gibi görüşler akıllarımızı fazlasıyla meşgul ediyor. Black Mirror‘ın geçtiğimiz sezonundaki Metalhead isimli bölümü aklımıza getirdiğimizde ise bu fikirler daha da rahatsız edici bir hal almaya başlıyor. Bilmeyenler için hatırlatalım; Metalhead’de dört ayaklı bir robot, bir kadını birim her tarafında öldürmek üzere peşine düşüp takip ediyordu. Fakat Stan ve Scout gibi yeni gelişmeler bu kaygıları bir nebze de olsa geride bırakmamıza olasılık sağlıyor. Zira robotlar, ırk göre yine insanların hayatını kolaylaştırmak için hayata geçiriliyor. Bu da kaygılarımızın –en azından şu an için– boşboğaz olduğunu ortaya çıkarıyor. Zaten aşağı bulunan, Stan’in nasıl çalıştığına dair videoyu izlerseniz çağrıda bulunmak istediğimi de anlayacaksınız.

Yukarıda gördüğünüz gibi Stan eğer testleri geçerse, Gatwick Airport’ta otopark ile vakit kaybet istemeyen ziyaretçiler için önemli anlamda rahat sağlayacak. Vasıta bir kabine girdikten sonra aracın sahibi uçağına gitmek üzere kapıdan çıkıyor, akabinde Stan geliyor ve açık otoparkta boş olan yerlere araçları ahenkli bir şekilde yerleştiriyor. Bu da keza otopark karışıklığını önlüyor keza de kişinin zamandan kazanmasına yardımcı oluyor. neticede teknoloji defalarca için o kadar da korkutucu olmayabiliyor.

Stan Stanley Robotics Vale robot

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved