Kişisel Web Blog

Tarihsel olayları animasyonlarla birleştiren bilgi bankası: The History of Everything

02.01.2019
127
Tarihsel olayları animasyonlarla birleştiren bilgi bankası: The History of Everything
Tarihsel olayları animasyonlarla birleştiren bilgi bankası: The History of Everything

Dünya üzerinde milyarlarca yıldır çoğu durum yaşanıyor ve bizler de bu olayların birçoğuna şahitlik ediyoruz. Geçmişte yaşadıklarımız bizi biz yaparken, benzer şekilde yeryüzü de aynı değişimlerden geçiyor ve her gün yeni olaylar yaşanmaya devam ediyor. Çok taze bir uygulama olan “The History of Everything” de bu konuda rehberlik görevini üstleniyor ve dünya üstünde Büyük Patlama’dan bu yana yaşanan asıl önemli olayları, tatlı grafiklerle ayrıntılı bir şekilde kullanıcısına aktarıyor.

Uygulamanın yaratıcısı olan 2Dimensions ekibinden Guido Rosso, yazdığı blog yazısında The History of Everything için üç aydır Google ile birlikte çalıştıklarını belirtiyor. Demo olmayan ve herkesin ücretsiz olarak kullanabileceği bir dilekçe yaratmak için büyük bir bağlılıkla çalıştıklarını belirten Rosso, uygulamanın ana fikrinin ise bir YouTube videosu olduğunu söylüyor. Bahsi geçen Kurzgesagt’a ait videoda grafiklerle tarihi olaylar açıklanıyor, bu da The History of Everthing’in temelini oluşturuyor.

Keza iOS ayrıca de Android cihazlarınız için ücretsiz olan The History of Everything’i göstermek ise doğrusu çok kolay. Başvuru mağazasından cihazınıza indirdiğiniz uygulamayı göstermek için herhangi bir üyelik gerekmiyor, doğruca Wikipedia gibi çalışan platform açık kaynak görevi görüyor.

The History of Everything’de olaylar “Birth of the Universe”, “Life on Earth” ve “Common Era” elde etmek üzere üç esas kategoride işleniyor. Ilk kategoride Dünya’nın, Güneş’in nasıl oluştuğu gibi bilgiler yer alırken ikinci kategoride insanlığın doğuşuna değin olan sürece şahitlik ediyorsunuz. Üçüncü kategori ise savaşlar, kaşifler gibi bilgileri barındırıyor. Tüm olayları tatlı animasyonlarla bir zaman çizelgesinde bildiren The History of Everything, merak ettiğiniz olayın üzerine tıklayarak onun hakkında daha detaylı veri almanıza da ihtimal sağlıyor.

bana kalırsa şu anda sistemde yer alan bilgiler epey yetkisiz, aradığınız bilgilerin çoğunu bulamıyorsunuz ve mevcut bilgilerle yönetmek zorunda kalıyorsunuz. Buna rağmen grafikler o kadar güzel çalışıyor ki uygulamayı elinizden bırakamıyorsunuz. İlerleyen dönemde daha da geliştirilirse hoş bir veri kaynağı olabilecek The History of Everything’i App Store‘dan ya da Google Play Store‘dan indirebilirsiniz. bu vesileyle uygulamanın dil seçeneklerinin mevcut olmadığını ve bilgileri sadece İngilizce olarak okuyabileceğinizi de belirtelim.

The History of Everything

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved