Kişisel Web Blog

Tarayıcınızı karanlık modda kullanmanıza yardımcı olan eklenti: Dark Reader

21.01.2019
118
Tarayıcınızı karanlık modda kullanmanıza yardımcı olan eklenti: Dark Reader

Günümüzde birçok uygulamanın ve web sitesinin arkadaki planı, kullanıcıların isteğine tarafından karanlık modda kullanılabiliyor. YouTube ve Twitter’da da bunun en ulaşılabilir örneklerini görüyoruz. Fakat geçtiğimiz aylarda kullanıma sunulan macOS Mojave bundan çok daha fazlasını sunarak Apple bilgisayarlarımızı da karanlık modda kullanmamızı sağladı. Her ne değin karanlık modu seven Apple kullanıcıları bu keyfi otomatik olarak gelen sürüm ile çıkarıyor olsa da öteki cihaz kullanıcıları da değişik eklentilerle kendi bilgisayarlarını istedikleri gibi kişiselleştirebiliyorlar.

Dark Reader isimli bir eklenti de Chrome, Firefox ve Safari tarayıcılarında bütün arkadaki planın koyu renkte kullanılmasına olasılık sağlıyor. Dark Reader’ı uygulamak için kullandığınız tarayıcıya kadar eklentiyi buradan bilgisayarınıza indirmeniz ve tarayıcınıza entegre etmeniz gerekiyor. Akabinde default olarak tüm sitelerin arkadaki planlarını karanlık modda kullanmaya başlıyorsunuz.

Oysa her sitede karanlık modun çok da efektif olmadığını belirtmekte avantaj var. Mesela; ben Dark Reader’ı kullanarak Gmail’e girmeye çalıştığımda epey bir bıkkınlık yaşadım ve siteyi yavaşlattığını düşündüğüm için eklentiyi devre dışı bıraktım. Her ne değin ben böyle yapmış olsam da sizin böyle bir çözüme gitmeniz gerekmiyor, zira eklentiye tıkladığınızda hangi siteyi karanlık modda kullanıp kullanmayacağınıza karar verebileceğiniz bir bölüm bulunuyor. Bir De isterseniz “Light” seçeneğini seçerek eklentiyi devre dışı bırakmadan da tarayıcınızı eski haline döndürebiliyorsunuz.

Dark Reader, neredeyse her web sitesini karanlık modda kullanmayı tercih edecek olanlar için ideal bir eklenti. Fakat cihazınız Apple ise ve çoktan macOS Mojave kullanmaya başlamışsanız sizin için büyük bir değişiklik olmadığını fark edecekseniz. gerçi öbür bir tasarım sınamak istiyorsanız Dark Reader’ı buradan inceleyebilirsiniz.

Eklentinin iyice ücretsiz olduğunu da hatırlatalım.

dark mode Dark Reader karanlık mod

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved