Kişisel Web Blog

Tamamen elektrikli helikopter Guinness dünya rekoru kırdı

26.12.2018
222
Tamamen elektrikli helikopter Guinness dünya rekoru kırdı
Tamamen elektrikli helikopter Guinness dünya rekoru kırdı

Tamamen elektrikli otomobiller çabuk hayatımıza girmeye ve otomotiv dünyasını ele geçirmeye devam ediyorlar. Ama elektrik motorlarının tek başvuru formu alanının otomobiller olmadığını da unutmamak gerekli. Iyice elektrikli helikopterler üstüne çalışan Tier 1 Engineering ve Lung Biotechnology, adamakıllı elektrikli helikopterleri ile Guinness dünya rekoru kırmayı başardı.

Elektrikli helikopterler için dünyanın uzaklık anlamında en uzun uçuşu rekorunu kıran Tier 1 Engineering ve Lung Biotechnology, ürettikleri elektrikli helikopter ile toplamda 55,5 km mesafe katetmeyi başardı. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde gerçekleşen test uçuşunda toplamda 22 dakika baştan başa havada kalan elektrikli helikopter, saatte 148 km hızına kadar çıktı.

Ilk en ince ayrıntısına kadar elektrikli helikopter değil

Robinson R44 helikopterinin modifiye edilmiş versiyonu olarak karşımıza çıkan elektrikli helikopter, Brammo firması kadar üretilen 67 kilowatt’lık lityum polimer bir bataryaya sahip durumda. Rinehart Motion Systems kadar üretilen bir elektrik motorundan gücünü bölge helikopterin birincil tamamen elektrikli helikopter olmadığını da belirtelim.

2011 yılında diğer bir iyice elektrikli helikopter Fransa’da bir deneme uçuşu gerçekleştirmişti. Lakin söz konusu uçuş yalnızca 2 dakika sürmüştü. 2016 yılında da bir test uçuşu gerçekleştiren Tier 1 Engineering ve Lung Biotechnology’nin ayrıntılarıyla elektrikli helikopteri söz konusu uçuşta 5 dakika boyunca havada kalmayı başarmıştı. 2016 yılının Eylül ayında gerçekleşen deneme uçuşunu altında bulabilirsiniz.

Elektrikli helikopter Lung Biotechnology Tier 1 Engineering

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved