Kişisel Web Blog

Spotify, podcast girişimi Gimlet Media ve Anchor’ı satın aldığını duyurdu

06.02.2019
125
Spotify, podcast girişimi Gimlet Media ve Anchor’ı satın aldığını duyurdu
Spotify, podcast girişimi Gimlet Media ve Anchor’ı satın aldığını duyurdu

Online müzik dendiğinde akla gelen ilk işyeri haline gelen Spotify’ın podcast girişimi Gimlet’i satın alabileceğini sizlere geçtiğimiz günlerde aktarmıştık. Bugün ise satın alma haberleri ile karşımıza çıkan Spotify, podcast girişimi Gimlet Media ve podcast uygulaması Anchor‘ı satın aldığını duyurdu. Spotify anlaşmaların bedeli ile ilgili herhangi bir veri paylaşmasa da Recode, yalnızca Gimlet için 230 milyon doları ödendiğini bahis etti.

Uzun zamandır podcast alanında büyük istediği konuşulan Spotify, Gimlet Media ve Anchor’ı satın alarak podcast konusunda ne dek önemli olduğunu da göstermiş oldu. Podcast odaklı bir teşebbüs olan Gimlet Media’nın geçtiğimiz yıl 70 milyon dolar yatırım aldığını belirtelim.

Podcast yayıncıları için bir sosyal medya olarak hizmet veren Anchor uygulaması ise yayıncıların podcastler oluşturmalarına, yayınlamalarına ve bu yayınlardan gelir elde etmelerine ihtimal tanıyor. Satın alma haberleri ile ilgili bir açıklama da paylaşan Spotify CEO Daniel Ilave dünyanın en büyük 2. podcast platformu haline geldiklerini belirtti.

500 milyon doları gözden çıkardı

Podcast kullanıcılarının alışılagelmiş kullanıcılarına oranla platformda adeta iki katı daha fazla vakit harcadıklarını da dile getiren Daniel Ek, bu kullanıcıların müzik dinlemek için daha pozitif vakit harcadıklarını da belirtti. Gelecekte Spotify’da tüketilecek olan içeriklerin yüzde 20’sinden fazlasının podcast içerikleri olacağına inandığını sözlerine ekleyen Ek, podcastlerin orijinal içeriklerle daha çabuk büyüyebileceğini de dile getirdi.

Açıklanan bilgilere göre 2019 yılında podcast için daha pozitif satın alma yapmayı hedefleyen Spotify, platformu içinde yer alan podcastleri daha başarılı bir noktaya getirmek için 500 milyon doları gözden çıkardığını da duyurdu. Aylık 207 milyon etkin kullanıcıya sahip olan Spotify, yalnızca online müzik yok podcast denildiğinde de akla gelen birincil firma olmayı hedefliyor.

Anchor Gimlet Media Spotify

Favorilere Ekle

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved