Kişisel Web Blog

Sosyal ağ ekosisteminde yeni bir soluk: Squad

19.01.2019
109
Sosyal ağ ekosisteminde yeni bir soluk: Squad

Mobilin hayatımızdaki yeri arttıkça, arkadaşlarımızla bir araya geldiğimiz günlerde sohbet sırasında telefon ekranından bir şeyler göstermek de iletişimin bir parçası haline geliyor. Squad da bütün olarak bu durumu dijitale taşıyor. Ekranınızı gerçek zamanlı olarak video sohbet eşliğinde paylaşmanızı karşılayan Squad benzer anda 6 kişi tarafından kullanılabiliyor.

Böylece Squad’ta dilediğiniz zaman ekranınızı paylaşarak DM’lere veya rahat profillere arkadaşlarınızla bakabilir, meme’lere beraber gülebilirsiniz. Aynı şekilde beraberce bir durum güncellemesi yazıp, Tinder’da kişileri incelemeniz de olası. Tüm bu eğlenceli şeylerin yanı sıra beraber bir proje üzerinde çalışabileceğinizi de ekleyelim.

bu arada Squad’ın ekran paylaşımı için Apple’ın ReplayKit’inden faydalandığını belirtelim. ilk önce 2015 yılında duyurulan ReplayKit, başvuru geliştirmek için gereken stabilliğe 2018’in Haziran ayında iOS 12’de geldi. Bu esnada piyasaya sürülen geniş ekranlar, hızlı LTE ve 5G ağlar, ekran paylaşımının izlenebilir ayla gelmesini sağladı.

Bu gelişmelerin yanı sıra Instagram’ın yaşlanması ve Snapchat’in küçülmesiyle birlikte gençlere hitap eden yeni ve daha cana yakın bir sosyal ağa gereklilik duyulmaya başlandığını söylemekte de fayda var. Hatta şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Esther Crawford’ın söylediğine tarafından geçtiğimiz hafta yayına alınan uygulamaya çoktan Facebook ve Snap çalışanları antre yaparak teşebbüs hakkında us edinmeye çalışıyor.

Bu noktada kopyalama konusunda ciddi bir reputasyona sahip olan Facebook’un harekete geçmesi beklenebilir. Ekran paylaşım özelliğinin video sohbet uygulaması Houseparty’nin ilgisini çekmesi de mümkün.

Takım insanların kendileri hakkında Sık Sık Sorulan Sorular oluşturabildiği ilk uygulamaları Molly’yi Squad’a dönüştürmeden önce açılış için 2.2 milyon dolar toplamayı başarmıştı. Bu yatırımın betaworks, Y Combinator, BBG Ventures, Basis Set Ventures, Jesse Draper, Gary Vaynerchuk, Niv Dror ve Alexia Bonatsos’un Dream Machine’inden geldiğini de hatırlatalım. Ekibin bundan sonraki hedefi ise URL ile ekrangörüntüsü paylaşarak canlı yayında yeni bir çığır açmak.Diğer bir kasıt de Squad SDK’si ile diğer uygulamalara yeni özellikler kazandırmak.

Squad nasıl kullanılıyor?

Snapchat’in selfie kamerasına benzer bir kamera ile çalışan Squad’da artı tuşuna basarak arkadaşlarınızı video aramaya misafir etme edebiliyorsunuz. Ardından daha alçak kısımda bulunan ekran paylaşımı düğmesine basarak Squad’ı seçiyor ve canlı yayını kolayca başlatıyorsunuz. Ekran paylaşımında iyi bir tecrübe tutmak namına dilekçe Instagram, TikTok ve Bumble gibi uygulamaları öne çıkarıyor.

Ekran paylaşımı ve video arama süresince ileri geri atlayabilir ve arkadaşınızın penceresine basarak görüntüyü tam ekrana yayabilirsiniz. Aslında Squad’ı diğer video sohbet uygulamalarından ayıran şey, video sohbet esnasında aralıksız kendinizi kullanmak zorunda kalmamanız. Dilediğiniz vakit ekran görünümüne kolayca geçiş yapabilir ve sohbeti sesli olarak sürdürebilirsiniz. Beta sürecindeki Android sürümünde ise aynı anda hem videoyu ayrıca de ekranı görüntü seçeneği de sunuluyor.

Squad

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved