Kişisel Web Blog

Sony’nin yatırım birimi What3Words girişimine yatırım yaptı

20.01.2019
132
Sony’nin yatırım birimi What3Words girişimine yatırım yaptı

Geçtiğimiz aylarda sizlerla paylaştığımız What3Words girişimini hatırlayanlarınız vardır. Adres tespitine oldukça öbür bir girişim getiren What3Words girişimi, dünyayı 57 trilyon adet 3 m2’lik karelere bölmüş ve tanesi 3 farklı sözcük atamıştı. Bu usul doğru What3Words, kelimenin bütün anlamıyla, dünyanın neresinde olursanız olun bu üç sözcük ile adresinizi kusursuz bir şekilde paylaşmanıza ihtimal sağlıyor.

Yatırım miktarı ve oranı açıklanmadı fakat What3Words’ün Sony’nin tehlike sermayesi kolundan yatırım aldığı Techcrunch göre paylaşıldı.

2017’de Daimler, What3Words’ü Mercedes’in Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi (MBUX) olarak adlandırılan yeni data-davet ve navigasyon sistemine entegre etmek nedeniyle girişime yatırım yapmış ve %10’luk bir hisse alımı gerçekleştirmişti. MBUX şu anda Mercedes A ve B sınıfı otomobillerde ve Sprinter ticari araçlarında kullanılıyor. Yani bu sistemin yüklü olduğu araçlara sahip kişiler dünyanın herhangi bir yerine 3 sözcük ile ulaşabiliyorlar.

What3Words’ü bu kadar albenili yapan şey yalnızca geliştirdiği öbür yöntem değil. Geliştirdiği yöntem önemli bir probleme çözüm üretmiş olsa da ana çözüm ürettiği şey, hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmeye başlayan ve komutlarla yönetilen uygulamalara entegrasyon problemi. Koordinatlar sizi bir yere tamamiyle götürüyor olsa da bir uygulamaya sesli komut vererek koordinat giremiyorsunuz ve bu da sizi cihazla maddesel etkileşime geçmeye zorluyor. What3Words baştan sona sadece üç kelime söyleyerek dilediğiniz yere sizi götürmesini sağlayabilirsiniz.

Önce Daimler, hemen Sony ve görünürde devamı da gelecek gibi. TomTom ve Cabify gibi navigasyon uygulamaları yakın zamanda bu uygulamayı kendi cihazlarına entegre etmeyi planladıklarını duyurdular.

What3Words yetkilileri yaptıkları açıklamada Sony’den aldıkları yatırımı otomotiv alanında daha yenilikçi işler için harcamayı planladıklarını belirtti.

konum tespit navigasyon Sony what3words

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved