Kişisel Web Blog

Sevimli robot Vector, Amazon’un Alexa’sı ile entegre oldu

26.12.2018
357
Sevimli robot Vector, Amazon’un Alexa’sı ile entegre oldu

Çalışanları arasında Pixar ve DreamWorks’te tecrübesi yer alan animasyoncuların bulunduğu Anki kadar geliştirilen sevimli kişisel robot Vector, büyükler için bir oyuncak niteliği taşıyor. Oysa gelişmiş özellikleri ve sevimli görüntüsüyle öne çıktığı değin yetenekleriyle de ön plana çıkıyor. Son olarak Anki ile Amazon arasındaki anlaşmayla birlikte, artık Vector sesli tezgâhtar Alexa‘yı da destekler ayla gelecek.

17 Aralık 2018 tarihinde gelecek bir yazılım güncellemesiyle şirin robota yüklenebilecek yeni sürüm, sesli tezgâhtar Alexa‘yı etkili kılacak. Vector böylece suni zeka destekli kişiliğinin yanı sıra, Alexa’nın sesli yardımcı yeteneklerine de kavuşmuş olacak. Vector, “Hey Vector” ile uyandırıldığında bugüne değin alışılmış olduğu arayüzüyle yanıt verirken, “Alexa” kelimesini duyduğunda ise ekranda Alexa’nın mavi ikonu belirecek ve sesli muavin Alexa komut alacak. Bu da Vector’ın yeteneklerini koskocoman oranda artırıyor. Çünkü bu entegrasyonla birlikte Alexa’nın tüm özellikleri Vector yoluyla idare edilir ayla geliyor.

Anki’nin CEO’su ve kurucu ortağı Boris Sofman, Amazon’un sesli muavin hizmeti Alexa’yı interaktif mobil robotlarına entegre etmekten nedeniyle yaşadıkları memnuniyeti aktardı. Vector’ın yaşayan bir karaktere sahip olduğunu ve tüketici robotiği platformunun gelecek yıllarda yeni özellikler eklenerek büyüyeceğini de açıkladı. 2010 yılında kurulan Anki’nin Vector’ı geliştirmeye devam etmesi mümkün gözüküyor.

Normalde satmak fiyatı 250 dolar olan bu şirin robotun yurtdışındaki tatil dönemi öncesinde bir indirime girdiğini ve 175 dolar fiyat etiketi ile satıldığını da belirtelim.

Alexa Amazon Alexa Anki Boris Sofman Vector

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved