Kişisel Web Blog

Sevgililer Günü e-ticareti nasıl etkiliyor?

07.02.2019
113
Sevgililer Günü e-ticareti nasıl etkiliyor?

Her sene dünya genelinde Sevgililer Günü dönemindeki armağan alışkanlıklarını araştıran Mastercard, 2018’in anket sonuçlarını açıkladı. Yapılan ankete tarafından, online alışveriş, hızı ve güvenilirliği ile yüzde 76 oranında büyüme gösterirken, 14 Şubat günü Sevgililer Günü hediyesini son dakika alanların sayısının da arttığı gözlemleniyor.

Sevgililer Günü alışverişlerinin bir haritasını dahil etmemek nedeniyle Mastercard’ın dünya genelinde yürüttüğü ve Türkiye’yi de kapsayan bu araştırmada, son üç yıldır 11-14 Şubat tarihlerinde kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartlarla yapılan alışverişleri incelendi. Araştırma, online alışverişin her geçen gün tez arttırdığını ortaya koyarken, Sevgililer Günü olan 14 Şubat’ta hediyelerini bölge son dakikacıların sayısında da dikkate bedel bir yükselme olduğunu gösteriyor.

 

Araştırma sonuçlarına göre, 2018’de Sevgililer Günü’nde yapılan son dakika armağan alışveriş oranı yüzde 30’a yükselirken, online alışverişin  2016’dan 2018’e gelindiğinde yüzde 76 oranında arttığı gözlemlendi. Mastercard, Sevgililer Günü’nde son dakika alışverişinde görülen bu artışın sebebinin online alışverişin süratli ve bakımlı olması, maddesel alışverişe tarafından daha pozitif seçeneğe hemen ulaşma imkanı sunması ve aynı gün teslimat seçeneğinin öne çıkması olduğunu belirtti.

Sevgililer en çok ne hediye alıyor?

Mastercard’ın araştırmasına kadar, sevgililer, son dakikaya kalsa bile herzamanki hediyeleri seçim etmiyor. Araştırma sonuçlarına kadar gül gibi klasik çiçek alışverişlerii toplam Sevgililer Günü hediyeleri aralarında sadece yüzde 7 paya sahip. Bunun yanı sıra takı ve mücevher alışverişlerinde yüzde 8 düşüş yaşandığını da ekleyelim. Sonuçlara kadar sevgililer bu stil standart hediyeleri tercih etmek yerine artık daha çok sevdikleri kişinin ilgi alanlarına yönelik kitap ve müzik albümü armağan ediyor. 2016’dan 2018’e gelindiğinde bu stil armağan alımlarında yüzde 46’lık bir büyüme olduğu görüldüğünü belirtmekte fayda var.

Tecrübe ön planda

Araştırmaya göre sevgililer, bu özel günde en çok “tecrübe” hediye etmeyi seçim ediyor. Bu noktada sevgililerin fiziki değeri olan bir armağan almak yerine romantik bir kaçamak yapmayı seçim ettiğini söyleyebiliriz. Araştırma sonuçlarına kadar Sevgililer Günü için yapılan otel rezervasyonlarında yüzde 9’luk bir büyüme görülürken, gezi harcamalarında da yüzde 42’lik çoğaltma gözlemleniyor. Bu da bizlere Y kuşağının deneyime verdiği fazla önemi bir kez daha gösteriyor.

Temassız teknolojiye alaka artıyor

2016’dan 2018’e gelindiğinde temassız kartlarla yapılan operasyon sayısında da yükselme görülüyor. Araştırma sonuçlarına kadar temassız kartlarla yapılan operasyon sayısı yüzde 193 artma gösterirken, temassız işlemlerin değeri yüzde 229 oranında artıyor. 114 ülkede 9 milyondan artı noktada temassız işlem yapılabildiğini dile getiren Mastercard bu artışı şaşılacak bulmadıklarını beliriyor ve  temassız teknolojinin günlük hayatımıza giderek daha pozitif entegre olacağını ekliyor.

Mastercard Sevgililer Günü

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved