Kişisel Web Blog

Sessiz sedasız yayına alınan TikTok Lite 12 milyon indirmeye ulaştı

07.01.2019
147
Sessiz sedasız yayına alınan TikTok Lite 12 milyon indirmeye ulaştı

ABD dahil elde etmek üzere uluslararası pazarda popülerliği gittikçe gelişen TikTok, bir süredir  App Store listelerinde zirveye oynuyor. Bu başarıdan etkilenen Facebook ve Snapchat gibi sosyal ağ devleri ise TikTok özelliklerini kopyalamaya ve yeni ürüler çıkarmaya devam ediyor. Büyümesini sürat kesmeden devam ettirmek isteyen TikTok ise küresel genişleme planına Hindistan ve Endonezya gibi gelişmekte olan pazarları da dahil etmeyi hedefliyor.

Hatta şirket, bunun için 2018’in son yarısında TikTok Lite uygulamasını sessiz sedasız yayına aldı. TikTok’un o kadar duyurulmayan Lite versiyonu doğrusu iki ayrı uygulamadan oluşuyor.

İlki 6 Ağustos 2018’de Tayland’da yayınlanan tatbik şimdi uygulamanın fazla popüler olduğu Endonezya dahil almak üzere Vietnam, Malezya ve Filipinlerin de bulunduğu Asya pazarında faal.

TikTok Lite’ın bu versiyonu, piyasaya sürüldüğü 6 Ağustos’tan bu yana 5 milyon indirmeye ulaştı. Bu Lite versiyonun Play Store’da minik “l” ile yerini aldığını da ekleyelim. Lite’ın bu versiyonu bununla birlikte kısa süreliğine Hindistan, Brezilya ve Rusya gibi ülkelerde de hizmet verdi. Ama baş harfi büyük “L” olan başka bir Lite uygulaması 1 Kasım 2018’de Play Store’da yayına alınarak ve bu görevi devraldı.

Bu ikinci Lite Versiyonunun Hindistan tamamen TikTok Lite versiyonları aralarında en fazla büyüme yakalayan kullanım oldu. Dedektör Tower verilerine göre 7.1 milyon toplam indirmeye ulaşan kullanım, Asya dışarıya kalan 15 ülkede indirildi. Bu ülkeler aralarında Mısır, Brezilya, El cezire, Tunus, Rusya, Ekvator Güney Afrika, Dominik Cumhuriyeti, Guatemala, Kenya, Kosta Rika, El Salvador, Nijerya Angola ve Gana da yer alıyor.

Bu iki TikTok Lite uygulamasının 6 ay içinde 12 milyon indirmeye ulaştığını da belirtelim. Dahası TikTok’un, Lite uygulamalarını ağırlıklı olarak öne çıkarmamış olması da, uygulamanın Lite versiyonun başarısını gözler önüne seriyor.

yine de uygulamanın asıl şirketi ByteDance’in aldığı yatırımların yanı sıra reklam harcamalarıyla da gündeme geldiğini belirtelim. Yakın zamanda Dubai’de göz alıcı bir ışık şovuyla TikTok’un reklamını yapan şirketin değeri ise Ekim itibariyle 78 milyar dolara ulaştı.

More expensive promotion of #TikTok, this time in #Dubai. That 3 billion from #Softbank won’t last long at this rate #Bytedance ??? pic.twitter.com/A12tUMBgHC

— Matthew Brennan (@mbrennanchina) January 1, 2019

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved