Kişisel Web Blog

Parmak izi okuyuculu kart geliştiren fintech girişimi: Zwipe

08.01.2019
105
Parmak izi okuyuculu kart geliştiren fintech girişimi: Zwipe

Zwipe, banka kartı ve kredi kartlarının güvenliği konusunda yapılan çalışmalara biyometrik bir bakış açısı getiren ve maddi kartların üzerine bir parmak izi okuyucu koyarak yenilikçi bir adım atan fintech girişimi.

2009 yılında kurulan Oslo merkezli girişim, bugüne değin böylece çok pilot proje yürüttü. Kart sağlayıcısı olan bankalar, Visa, Mastercard ve Gemalto gibi şirketlerle ortaklık kuran teşebbüs, Avrupa ve Orta Doğu’da o kadar fazla biyometrik ödemeyi destekleyen pilot kart projeleri yaptı. İtalya’da Intesa Sanpaolo gibi bankalarla çalışan Zwipe, Orta Doğu’da ise areeba gibi firmalarla incelemeler yaptı.

32 karakter bir ekipten oluşan fintech girişimi bugüne dek öz anapara, borç ve bir takım ödüller aracılığıyla 27.6 milyon dolarlık kaynak bulmayı başarmıştı. Avrupa Komisyonu’nun Horizon 2020 programından 2.6 milyon dolarlık bir ödül elde eden Zwipe, kart pazarının büyümesi ve bu pazardan pay kapma konusunda iddialı gözüküyor.

Girişimin CEO’su André Løvestam, Zwipe’ın bilhassa biyometrik kartlarının 2019’un ikinci yarısında daha ticari bir hale geleceğine inandıklarını belirtiyor. 2020’de ise daha büyük ölçeklerde artış konusunda hedefleri var. Zwipe her ne değin çok şık bir teknoloji olsa da, bu parmak izi okuyuculu kart maliyetlerinin alışıldık kartlardan daha yüksek maliyet yükü getireceği de bir reel.

Son olarak Oslo’da gerekli mercilere başvuran Zwipe, 13.7 milyon dolar yatırım planını ortaya çıkardı. Teşebbüs Norveç ve İsveç’te yer alan yeni yatırımcılardan yatırım taahhüdü aldığını belirtti. Gelen yatırımla birlikte Zwipe’ın yeni pazarlara açılması ve ürünlerini yeni bankalara ya da yeni fintech girişimlerine sunması bekleniyor.

André Løvestam avrupa komisyonu Horizon 2020 Zwipe

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved