Kişisel Web Blog

Netflix Türkiye’nin ilk orijinal içeriği Hakan: Muhafız, The New York Times’da!

30.12.2018
400
Netflix Türkiye’nin ilk orijinal içeriği Hakan: Muhafız, The New York Times’da!

Geçtiğimiz günlerde, Netflix Türkiye’nin ilk orijinal içeriği Hakan: Muhafız hakkındaki ayrıntılı bir çözümleme yazısını sizlerle paylaşmıştık. Niçin beğendiğimizi ve niçin beğenmediğimizi uzun maddeler halinde açıklamıştık. Önceki yazıda da belirttiğim gibi, benim Hakan: Muhafız’ı beğenmiş olmamdaki en büyük faktör, Türk yapımlarının Netflix ile globale açılmasının bundan böyle daha kolay ayla gelmiş olmasıydı. Dünyanın önde gelen gazetelerinden The New York Times da bambaşka düşünmüyor olacak fakat Hakan: Muhafız’a benzer bir başlıkla birlikte yer verdi.

Can Netflix Take Turkey’s TV Dramas to the World?” başlığıyla yayınlanan yazıda, ilk olarak Londra’da seriyi izleyen Nadir Akhtar isimli birinin görüşlerine yer verilmiş. Yazarın cümlelerine kadar Akhtar, İstanbul’u kötülükten kurtarmak için süper güçlerini keşfeden Hakan’ı baş şahsiyet olarak izlediğimiz diziyi izlerken “Lütfen, babasını öldürme!” diye bağırıyor ve Türk dizilerinde çoğunlukla yetimlerin olduğunu ve esas kişinin genel olarak ebeveynlerinden yalnızca biriyle yaşadığını söylüyor. çoğunlukla ekranda yayınlanan yapımlara veya izlediğimiz kasvetli filmlere baktığımızda bunun hiç de hatalı bir gözlem olmadığını söyleyebiliriz.

Orta Doğu’dan Latin Amerika ve Avrupa’ya

The New York Times’dan Alex Marshall’a kadar Hakan: Muhafız, Türk televizyon dramasının dünya çapında nasıl yayıldığının en son kanıtı. Fiilen her gece ekran başında soluksuz izlenen diziler de ayrı bir noktada yok. Yine daha önceki yazıda bahsettiğim gibi, bilhassa Orta Doğu’da Türk dizileri ve oyuncuları fazla seviliyor. Hatta geçtiğimiz günlerde izlediğim bir videoda, Arap ülkelerinden birinde kraliyet ailesinden olan bir kadının Kıvanç Tatlıtuğ’u fazla sevdiğini, İstanbul’a geldiğinde onunla oturup nehir içmek için kendisine haber gönderdiğini öğrendim. Kısacası Türk dizileri, Orta Doğu ülkelerinde halk müziği tabakasından saraya bile geçmiş konumda. Her ne kadar bir takım ülkelerde internet yasaklanmış olsa bile belirli bir kesimin üzerindeki kişiler için bu yasaklar işlemiyor ve Hakan: Muhafız da emin Orta Doğu’da en sevilen dizilerden biri olmaya başlayacak gibi duruyor.

The New York Times’a göre bu sevgi yalnızca Orta Doğu ile sınırlı kalmıyor ve Latin Amerika’veya sıçrıyor. Çoğu Latin Amerika ülkesinde de kültürlerin benzerliğinden nedeniyle Türk dizilerinin sevildiğini söylemek mümkün. Zira YouTube’da herhangi bir Türk yapımının fragmanının altındaki yorumları incelerseniz, The New York Times’ın bu konuda ne dek haklı olduğunu aracısız anlayabilirsiniz.

Politik tavırları da etkiliyor

İşin acayip bir boyutu da bu yapımların ülkelerdeki politik tavırları da belirliyor olması. Örneğin; 1 Mart tarihinde, Türkiye ve Katar ilişkilerinin iyi olması Suudi Arabistan’ı kızdırmış ve ülkede yayınlanan bütün Türk dizileri aniden ekranlardan kaldırılmıştı. Bu da sahiden banal bir yapım diyerek üstünde ola ki hiç kafa yormadığımız içeriklerin ülkeler için ne dek önemli olduğunu da kanıtlıyor. Bu yüzden Hakan: Muhafız’ın Netflix gibi bir platformda yayınlanması da ciddi bir tartı taşıyor. Biz ister beğenelim, ister beğenmeyelim.

The New York Times’a göre Türk dizileri Orta Doğu ve Latin Amerika’dan sonradan Avrupa’ya da hızla yayılıyor. Geçtiğimiz sene “Fatmagül’ün Suçu Ne?” dizisi İspanyolca dublaja kavuşmuş ve İspanya’nın bir bölümü göre fazla beğenilmişti. Bundan Başka Avrupa’nın sevgisi bununla da sınırlı kalmıyor ve Türk yapımları Bulgaristan’dan İsveç’e değin birçok ülkede beğeniyle karşılanıyor.

“Fatmagül’ün Suçu Ne?” İspanya’da çok seviliyor.

Türkiye’nin bilinmeyen tarafı

Nadir Akhtar, Türkiye’de bir dizide iki karakterin ekran başında öpüşmesinin ciddi bir bıkkınlık yaratabileceğini söylüyor ve RTÜK gerçeğini bir kez daha hatırlatıyor. Ama Hakan: Muhafız’da çok daha cüretkar sahnelere ve küfürlere şahit oluyoruz, bu da dijital yayıncılığın önemini bir kere daha kanıtlıyor. sonuç olarak, Hakan: Muhafız, dünyanın birçok bölgesinde ilgiyle izleniyor ve Türkiye’nin bilinmeyen yönünü de izleyicilere aktarıyor. Bu da ayrıca Türkiye hem de Türk yapımları için ciddi bir siklet arz ediyor.

Hakan: Muhafız’ın ikinci sezon onayı aldığını ve Netflix Türkiye’nin Beren Saat’li ikinci bir orijinal içerik için hazırlandığını da hatırlatalım. The New York Times’daki yazıyı ayrıntılı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

Hakan: Muhafız Netflix Netflix Türkiye The New York Times The Protector

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved