Kişisel Web Blog

Netflix, HBO yerine Fortnite’ı kendine rakip olarak görüyor

20.01.2019
104
Netflix, HBO yerine Fortnite’ı kendine rakip olarak görüyor

Özellikle Bandersnatch etkileşimli içeriğiyle dijital yayıncılık anlayışına yeni bir soluk getiren Netflix, HBO’yu yok Fortnite’ı kendine karşı taraf olarak gördüğünü açıklama etti. Geçtiğimiz perşembe günü son çeyrek raporlarını açıklayan şirket, ABD’de TV başında geçirilen zamanın yüzde 10’unu oluşturuyor.

aynı zamanda Netflix, rakiplerini TV içeriği ve video yayıncılığı yapan şirketlerin dışına taşıdı. Şirketin hissedarlara karşın mektubunda şu ifadelere yer veriliyor:

HBO’dan fazla Fortnite ile rekabet ettik ve bu rekabeti kaybettik. Ekim ayında YouTube küresel olarak bir kaç dakikalığına çöktüğü sırada bizim görüntüleme ve üyelik rakamlarımız yükselme gösterdi. Bu çok parçalı pazarda, tüketicileri oyalamak isteyen ve bünyesinde fantastik deneyimler bulunduranların kolayca aşabileceği düşük kıstaslara sahip binlerce rakip var.

Bu ifadeden de anlaşılacağı üzere Netflix kendi klasmanında bulunanlarla rekabet etmekte zorlanmazken, davet sektörünün diğer segmentleriyle rekabet etmeye hazırlanıyor. İzleyicilerin anlamsız zamanlarında yaptığı diğer eğlenceli faaliyetlere göz diken Netflix, Fortnite’ı da bu kapsamda karşısına alıyor. Bu anlamda Netflix’in yayıncılık ve oyun sektörü ayrım etmeksizin ziyafet sektörünü tek bir çatı altında değerlendirdiğini anlatmak muhtemel.

Aslında Netflix’in bu açıklaması; internetin, mobil telefonların ve oyunların, izleyicileri TV’den uzaklaştırdığı bir döneme eşit geliyor. Hatta geçtiğimiz aylarda sizelere aktardığımız üzere Nielsen’in yaptığı bir araştırmaya kadar ABD’deki kullanıcıların yüzde 45’inin TV izlerken ikinci bir ekrana bakıyor.

2012 yılından beri mobil sektörünün önde gelen uzmanları mobil uygulamalarda geçirilen zamanın, TV izlemekle geçen zamanın önüne geçeceğini ifade ediyordu. Bir kaç sene önce ise kullanıcıların mobilde geçirdiği süre ilk kere TV’yi solladı.
Bu da bizlere Netflix’in rekabet anlayışındaki değişimin yerinde bir yaklaşma olduğunu gösteriyor.

Hatta kullanıcıların mobile olan ilgisinin etkisini Fortnite’da da görmek mümkün. 200 milyon oyuncuya ulaşan Fortnite, 139 milyon kullanıcıya ulaşan Netflix ile rekabetinde şimdiden önde.

Diğer Taraftan Fortnite ve PUBG gibi yüksek oranda ilgi gören oyunların 2019’da da artma göstereceği öngörülüyor. Bunun gerisinde yatan en büyük nedenlerden biri de gençlerin bu platformları bir oyunun ötesinde, buluşma noktası olarak görmesi. Genç neslin büyük bir kısmı cafe ve alışveriş merkezi gibi maddi mekanlarda zaman aşmak yerine Fortnite, PUBG ve Roblox gibi oyunlarda buluşup, dijital bir gerçeklikte süre geçiriyor.

Bu anlamda Netflix’in etkileşimli içeriklerini arttırmak istemesi hiç de şaşırtıcı değil. Fakat bu şartlar altında Netflix’in genç kitleyi yanında çekmek için platforma reel zamanlı bir video sohbet eklemesi de gerebilir. Hali hazırda YouTube canlı yayınlarında kullanılan bu nitelik, bununla beraber Nielsen araştırmasına göre içerik odağında sosyal ağlarda yazışan TV kitlesinin de ilgisini çekebilir.

Fortnite Netflix

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved