Kişisel Web Blog

Netflix analistleri, platformun ve dijital yayıncılığın geleceği ile ilgili soruları yanıtladı

14.01.2019
118
Netflix analistleri, platformun ve dijital yayıncılığın geleceği ile ilgili soruları yanıtladı

Netflix, UBS‘in platformun yükselişi ile ilgili yorumunu takiben üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Firmanın analistleri de bu yükselişin peşinde, Netflix’i ve dijital yayıncılığın geleceğini çevreleyen birkaç önemli soruyu cevapladı. Analistler ayrıca, Netflix’in Wall Street’in beklediğinden daha yüksek marjlar elde etmesi gerektiğine dair uzun vadeli görüşlerini irdelerken, acilen içerik harcamalarının “büyük medya şirketleri” ölçeğinde olduğunu da belirtti.

Netflix hisseleri, UBS’in yayınladığı raporun akabinde geçtiğimiz cuma günü son üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bahsi geçen rapor, Netflix’in geçtiğimiz haziran ayında ulaştığı bütün zamanların en yüksek seviyesinden sonra, yaklaşık yüzde 20’nin aşağı işlemin yapıldığı üç aylık döneme dair olumlu yorumlar da içeriyor. Biz de bu kapsamda Eric Sheridan‘ın öncülük ettiği UBS analistlerinin cevabını verdiği üç soruya bahsetmek istedik.

“Orijinal içerik, özellikle uluslararası pazarlarda aboneleri daha aşağı üst edecek mi?”

Sheridan ve ekibi, Netflix’in orijinal içerik sayfalarının bilhassa platformdaki daha lokal, film ve kurgusal olmayan içerikle birlikte, uluslararası büyümeyi hızlandırmasını beklediklerini belirtti. Ayrıca Netflix’in genişleyebileceği Hindistan gibi büyüyen pazarlarda hala düşük bant kullanımı olduğunu da bahis ediyorlar.

Geçtiğimiz ay Netflix, 45 milyondan pozitif hesabın Netflix orijinal filmi olan Bird Box’ı izlediğini açıklamıştı.

“Büyüyen rekabet, Netflix’in pazar payını ya da fiyatlandırma gücünü korkutma edecek mi?”

UBS, abonelik akışlı videonun süre içinde TV’ye hükmedeceğini, birden pozitif oyuncu için fırsatlar yaratacağını ve rekabetin artmasını beklediğini belirtiyor. Hulu ve Amazon Prime da bu pazarda ciddi anlamda pazar payı kazanıyor. yine de firma, Netflix’in orijinal içeriklerinin iyi konumlandırıldığını düşünüyor. Bu da bununla beraber Netflix’in fiyatlandırma gücünü ya da fiyatları artırırken kullanıcıları elinde tutabildiğini gözler önüne seriyor.

“Aboneler, ABD’de ve deniz aşırı pazarlarda nasıl takip ediliyor?”

Analistler, başvuru indirmelerini, orijinal içerik için Google arama eğilimlerini ve diğerlerini vurgulayarak dördüncü çeyrek için yurt içi ve yurt dışı abone büyümesinin birkaç faktöre alt olarak güçleneceğini söyledi. Kullanım izleme analizi ise indirilenlerin ülke payının ABD’den ve uluslararası alanlara dürüst yöneldiğini gösteriyor. Sheridan, ABD’deki büyümenin ve daha olgunlaşan milletlerarası pazarların plato gibi göründüğünü; Latin Amerika’da, Asya’da ve bilhassa Hindistan’da ortaya çıkan pazarların “yerel dil içeriği konusunda parlak noktalar” olduğunu söyledi.

Genele baktığımızda Netflix’in Wall Street’in beklediğinden daha yüksek marjlar elde etmesi gerektiği konusundaki uzun vadeli görüşü, içerik harcamalarının şu anda “büyük medya şirketleri” ölçeğinde gerçekleşmesi ile destekleniyor. Netflix’in orijinal içerikteki kararlılığı, UBS’in raporunu oluşturan en büyük etmen olarak karşımıza çıkıyor.

Netflix UBS

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved