Kişisel Web Blog

Morgan Stanley: Amazon’un sadece reklam servisi 125 milyar dolar değere sahip

21.01.2019
246
Morgan Stanley: Amazon’un sadece reklam servisi 125 milyar dolar değere sahip
Morgan Stanley: Amazon’un sadece reklam servisi 125 milyar dolar değere sahip

Amazon sahip olduğu veritabanı ile işletmelerin ve reklamverenlerin yeni gözdesi olmaya hazırlanıyor. Satın alma geçmişi ve konum gibi verileri saklayan Amazon, şimdiden gösterişli bir reklam aracına dönüşmeye başladı bile.

Bir reklam arabulucu olarak konumlanan Amazon’un çalışma kapsamını biraz açalım. Mesela eğer bir fizik terapi merkeziyseniz, şubelerinizin yakınında ikamet eden ve yakın zamanda Amazon’dan dizlik satın alan kişilere erişebilirsiniz. ya da yeni müşteriler galip gelmek isteyen ünlü bir kredi kartı şirketiyseniz, Amazon’da diğer bankaların kartlarını kullanan kişileri hedefleyebilirsiniz.

Amazon’un reklam hizmetleri üzerinden gerçekleşen bu hedeflemeler, şirketin doğrusu sosyal ağların elinde bulundurduğu verilerden daha değerli bir şeyi elinde tuttuğunu gösteriyor: satın alma geçmişi. Ilk etapta şirketin sınırlı olarak sunduğu reklam satış hizmeti, son zamanlarda e-ticaret ve bulut hizmetlerinin yanı sıra üçüncü en büyük kazanç kaynağı olarak konumlandı.

Morgan Stanley’e göre 125 milyar dolar değerindeki Amazon reklam platformu, pazar layık Nike ve IBM’i de solladı. amazon.com’da bulunan reklamlar markayla ilişkili ürünlerde kullanıcının karşısına çıkıyor. yine de bir fazla reklam veren Banner reklamlarının tersine kasıt kitlesine reklam olduğu pek anlaşılmayan içerik ve pazarlama alanları üzerinden yaklaşmayı seçim ediyor.

Bu noktada Amazon’un reklam formatını genişleterek video ve display reklamlara geçiş yerine getirmek üzere olduğunu belirtelim. Bu şart, şirketi internet reklamları konusunda yarışmacı iki devin, Facebook ve Google’ın rakibi olarak konumlandırıyor.

Üstelik Amazon satın alma geçmişinin yanı sıra teslimat adresi doğru konumlarını biliyor. Bunun ötesinde şirketin ödeme bilgileri doğru kredi kartı verilerine de sahip olduğunu söyleyelim. Her şeyi Amazon’dan satın alan ABD’liler tamamen ise kullanıcılarının çocuklarının kaç yaşında olduğunu, kimin ne gibi bir hastalıkla çaba ettiğini ya da evdeki tadilat işlemlerini tahmin edebiliyor.

Hedefleme açısından diğer reklam ağlarının yaklaşımına baktığımızda, Google’ın kullanıcıların arama ve gezinme geçmişini, Facebook’un ise platformdaki üye olunan gruplara, peşine düşüp takip edilen sayfaları inceleyeceğini söyleyebiliriz.

Gerçekte Amazon’un yaklaşımı da pek bambaşka değil. Tıpatıp Google ve Facebook’da olduğu gibi hedeflemeler, alaka alanlarına, aramalara ve demografiye tarafından yapılıyor. Oysa Amazon’un reklam platformunun tahminlerin ötesinde satın alınan ürünleri de göz önünde bulundurması, reklam verenlerin daha belli bir şekilde hareket etmesini sağlıyor.

Reklamverenler, uzun süredir Amazon’un reklam ağı üzerinden hedefleme yaparak reklam kampanyaları yayınlayabiliyor. Bu reklam verenlerin birçoğu, kampanyalarını Amazon personeli ile doğrudan çalışarak yürütüyordu. Ama zamanla bu seçenek daha büyük markalara sunulmaya başlandı. Zira büyük markaların kampanya yönetimi asgari reklam taahhüdü gerektiriyor.

öte taraftan Amazon, self servis hizmetini de yayına alarak Amazon’un web sitelerinde ve dıştan kullanıcıların kendi hedeflemelerini yapmasını ve reklam kampanyalarını yürütmesini sağladı. Bu hizmeti kullananlar arasına her geçen gün yeni reklamverenlerin ve ajansların eklendiğini de belirtelim.

Self servis reklam hizmetini kullananlar, otomatikleştirilmiş yüzlerce hedef kitle segmenti arasından tercih yapabiliyor. Alışveriş davranışlarına tarafından hedeflenebilen kullanıcılar aynı zamanda konut hanesindeki nüfus istatistiklerine göre verilere tarafından de hedeflenebiliyor. Amazon’un e-ticaret platformunun ötesinde video platformunda tüketilen içeriklere tarafından de hedeflemeye yan tutulduğunu belirtelim.

Bu noktada reklam platformunun kullanan firmaların karşılaştığı dönüşüm oranlarından bahsetmekte de üstünlük var. Dinç gıda atıştırmalığı üreten Just the Cheese firması, 3 ay her tarafında Amazon üzerinden bir reklam kampanyası düzenledi. Bunun sonucunda sitede 6 milyon kere gösterilen reklamlar, 22 bin tıklama aldı. Toplamda 4 bin sipariş bölge firmanın yüzde 20 mutasyon oranı karşısında etkilendiğini söylemek mümkün.

Bütün bu detayların ötesinde Amazon’un, dönüşümleri takip etmek için geçtiğimiz sene pixel aracını yayına aldığını da belirtelim.

Görünen o ama ABD’li e-ticaret devi Amazon, dijital reklam sektörüne yeni bir solgun getirerek Google ve Facebook’un krallığına göz dikecek.

Amazon Amazon reklamları

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved