Kişisel Web Blog

Microsoft’tan oyunlar için Netflix benzeri servis: Project xCloud

21.01.2019
89
Microsoft’tan oyunlar için Netflix benzeri servis: Project xCloud

Hem Xbox markası keza de Windows işletim sistemi ile oyun dünyasının önemli oyuncularından biri olarak ön plana çıkan Microsoft, heyecan verici bir haber ile karşımızda. Paylaştığı bir açıklamada Project xCloud‘dan bahseden Microsoft CEO’su Satya Nadella, Project xCloud’ın oyunlar için Netflix sözde bir servis olacağını belirtti.

Tıpatıp Netflix gibi Stream yani internet üzerinden bakış aktarımı teknolojisini kullanacak olan Project xCloud, akıllı telefon, tablet, laptop ve televizyonunuz üzerinden herhangi bir bilgisayar ya da oyun konsoluna lüzum duymadan oyun oynamanıza ihtimal tanıyacak.

Manzara aktarım teknolojisinin oyun dünyasının geleceği olduğu uzun zamandır konuşuluyordu. Hatta geçtiğimiz Ekim ayında donanımı ve teçhizat ile ilgili bütün bileşenleri denklemden çıkartarak sadece bir internet tarayıcısı olan Chrome üzerinden en son çıkan oyunları oynamanıza olanak karşılayan Google Project Stream‘den sizlere bahsetmiştik.

2019’da kullanıma sunulacak

Project xCloud’un bir standart oluşturmasını hedefleyen Microsoft’un Project xCloud servisini 2019 yılında kullanıma sunması bekleniyor. Project xCloud’ın ortaya çıkış amacı ise daha pozitif oyuncuya ulaşmak. Dünya üzerinde 2 milyar oyuncu olduğunu bildiren Xbox ekibin lideri Phil Spencer, 2 milyar konsol satamayacaklarının haberdar olduklarını da dile getirdi.

Bunun ana nedenin ise kullanıcılarının çoğunun televizyona veye bilgisayara sahip olmamaları olduğunun altını da çizen Spencer, az daha herkesin bir akıllı telefona sahip olduğunu da sözlerine ekledi. Kısacası Project xCloud sayesinde oyun oynamak için televizyona, oyun konsoluna ya da bilgisayara gereksinim duymayacaksınız.

Tabii oysa internet üzerinden görünüm transfer teknolojisi ile oyun oynamanıza olanak tanıyacak olan tek firmanın Microsoft olmayacağını da ekleyelim. Yukarıda da belirttiğimiz üzere Google’ın Project Stream ve Sony‘nin PlayStation Now servisleri de Project xCloud güya çözümler sunmayı hedefliyor.

Verizon ve Amazon gibi manâlı firmaların da kısa zaman içinde kendi oyun servislerini geliştirebilecekleri de ortaya meydana çıkan bilgiler aralarında. Şu an için Project xCloud servisinin iyice hangi tarihte kullanıma sunulacağı hakkında herhangi bir data paylaşılmadı. Lakin Project xCloud’ın kısıtlı sayıda kullanıcı kadar test edilmeye başlandığını da ekleyelim. Tıpatıp Netflix gibi aylık abonelik ücretlerine sahip olacak olan Project xCloud ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Microsoft Netflix Project xCloud Satya Nadella

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved