Kişisel Web Blog

Merkez Bankaları dijital paralarını oluşturma konusunda çekingen

09.01.2019
124
Merkez Bankaları dijital paralarını oluşturma konusunda çekingen
Merkez Bankaları dijital paralarını oluşturma konusunda çekingen

Bank for International Settlements (BIS) kadar yapılan araştırmaya tarafından merkez bankalarının dijital para birimleri oluşturma konusunda çok hevesli olmadığı ortaya çıktı.

Arasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası‘nın da bulunduğu bütün 63 ayrı ülkenin merkez bankasının katıldığı araştırmada çıkan sonuçlar, merkez bankalarının çoğunun dijital para birimleri konusunda tedbirli davranıyor. Merkez bankaları konuyu genelde kavramsal bir aşamada olduğunu değerlendirirken, dijital para birimlerini araştırma ve trendleri peşine düşüp takip etme konusunda da geride kalmıyorlar. Kısacası merkez bankaları bu konuyu olur ya azıcık uzak ama pürdikkat izliyorlar.

Her ne değin araştırmanın genel çıktısı, merkez bankalarının duruşunun çekimser olduğunu söylüyor olsa da, bir takım bankaların bu alanda testler yaptığı ve kendine has koşullarıyla birkaç merkez bankasının harekete geçerek kısa veya orta vadede dijital para birimleri çıkabileceğinin de altı çiziliyor.

Raporda İsveç’in e-Krona‘sı ve Uruguay’ın e-Peso‘su örnek gösterildi. Kısacası rapor gerçekte bu alanda öncü olan merkez bankaları olduğunu da gösteriyor. Bunun yanı sıra araştırmanın dünya nüfusunun çok büyük bir kısmını mesuliyet alanında bulunduran toplam 63 merkez bankasından oluşması da yakın gelecekte merkez bankalarının çıkartacağı dijital para birimleri ile nasıl ve ne vakit tanışacağımızın da bir göstergesi olabilir.

Dijital para birimleri konusunda egzersiz yapacağını söyleyen merkez bankalarının sayısı da geçtiğimiz seneye tarafından artmış. Kısacası merkez bankaları kendi dijital para birimlerini yaratmak adına araştırma ve incelemeler yapma konusunda açıklar. Fakat kısa vadede bir dijital para birimi ihraç etme sorusuna merkez bankalarının yüzde 85’inden fazlası fazla düşük veya birazcık düşük ihtimal cevabını vermiş durumda.

Bank for International Settlements BIS e-Krona e-Peso TCMB Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved