Kişisel Web Blog

Medikal kayıtları dijital ortamda tutan girişim Ciitizen, 17 milyon dolar yatırım aldı

17.01.2019
97
Medikal kayıtları dijital ortamda tutan girişim Ciitizen, 17 milyon dolar yatırım aldı

2017 yılında kurulan ve kişilerin medikal kayıtlarını dijital ortamda tutmasını karşılayan San Francisco merkezli teşebbüs Ciitizen, Andreessen Horowitz’in liderliği üstlendiği yatırım turunda 17 milyon dolarlık yatırım aldı. Yatırım turunda karşımıza meydana çıkan öteki isimler ise Google Ventures’ın eski başkanı Bill Maris göre kurulan Section 32 ve Alphabet’in daha alçak şirketlerinden biri olan Verily oldu.

Gliimpse adlı girişimin kurucuları göre hayata geçirilen Ciitizen, hastaların tedaviye gereklilik duydukları süre istedikleri kişilere belirtilmiş afiyet bilgilerini gönderebilmelerine, bu bilgileri saklamalarına ve paylaşmalarına tezgâhtar oluyor. ABD’de, 2009’da meydana çıkan yasayla birlikte afiyet kayıtlarının sayısallaştırılıyor olması da yaklaşık on yıl daha sonra bile kaliteli bakım ve yerinde tedavinin önündeki engel olarak kalmaya devam ediyor. Hastaneler bu işlemler için milyonlarca dolar harcamak zorunda kalıyor ve ABD sıhhat sistemi de elektronik olarak kayıtların tutulması için ciddi paralar ödüyor.

Yukarıda bahsi geçen şart, yatırımcıların odağını Ciitizen gibi dijitalde sağlık durumu kayıtlarının takibini yapmayı kolaylaştıran girişimlere yöneltmelerine neden oluyor. Bu kapsamda Andreessen Horowitz’in sürekli desteğinin girişimin ilerlemesine ciddi bir katkı maddesi sağladığını bildiren Ciitizen’ın kurucusu ve CEO’su Anil Sethi, yeni yatırımın hastaların sıhhat verileriyle ilişki kurma şeklini değiştirebilme yeteneklerini geliştireceğine inanıyor.

Ciitizen’ın bundan önce de 3 milyon dolarlık bir yatırım aldığını hatırlatalım. Girişimin aldığı bir önceki yatırımın liderliğini de Andreessen Horowitz üstlenmişti. Özellikle kanser hastalarının medikal kayıtlarının tutulmasına yardımcı olan girişimin hedefleri arasında, ilerleyen dönemde hasta kategorisini çoğaltmak yer alıyor.

Ciitizen

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved