Kişisel Web Blog

LinkedIn canlı yayın özelliğini yayına alıyor

12.02.2019
105
LinkedIn canlı yayın özelliğini yayına alıyor
LinkedIn canlı yayın özelliğini yayına alıyor

2017 yılında platformunda video dönemini başlatan LinkedIn derhal de Naklen Yayın özelliğini yayına almaya hazırlanıyor. Bu haftadan itibaren Naklen Yayın özelliğini yayına alacak olan şirket, hem kullanıcıların ayrıca de platformundaki şirketlerin belirledikleri gruplara veya herkese reel amanlı olarak naklen yayın yapmasını sağlayacak.

LinkedIn Live isimli bu canlı yayın özelliğinin beta sürümünü birincil etapta ABD’de yayına alınacak. Kullanıcıların sadece davetiye yoluyla erişebildiği bu nitelik, ilerleyen haftalarda bir form üzerinden başvuruya da açık olacak. giderken LinkedIn’in canlı yayın özelliğini ne süre herkese açılacağının hemen şimdi bilinmediğini de ekleyelim.

bu arada 600 milyon kullanıcıya sahip LinkedIn‘in en popüler içerik formatının video olduğunu belirtmekte fayda var. Görünen o ki; şirket,  en çabuk gelişen içerik formatını bir adım ileri taşıyarak canlı yayınlar ile etkileşimi zirveye taşımayı hedefliyor.

Bu kapsamda Naklen Yayın içeriklerinin hali hazırda LinkedIn Haber Kaynağı’nda gördüğümüz konuları ele alacağını da düşünebiliriz. LinkedIn Canlı Yayınlar’da konferanslar, ürün duyuruları, gelir raporları, soru – yanıt oturumları, mezuniyet ve ödül törenleri,  ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin düzenlediği etkinliklere yer vermeyi hedefliyor.

Diğer Taraftan LinkedIn’in bu özelliği oluştururken canlı yayın servisi alanında öne çıkan üçüncü parti geliştiricilerle çalıştığını da ekleyelim. Şimdiye dek Wirecast, Switcher Studio, Wowza Media Systems, Socialive ve Brandlive ile iş birliği yapan şirket, ilerleyen süreçte yeni isimleri de canlı yayınlara dahil edeceğini belirtiyor.

Şifreleme tarafında Azure Media Services’tan yardım bölge LinkedIn, benzer şirket çatısı aşağıda olmalarına karşın Skype’ı bu sürece dahil etmiyor. Bunda mahsul geliştirme aşamasındaMicrosoft’un LinkedIn’e aleyhinde sergilediği mesafeli duruşun katkısı olabilir. Facebook ve başvuru formu ailesi ilişkisinde her bir uygulamanın Facebook’a dönüşmeye başladığını düşündüğümüzde, Microsoft’un bu mesafeli duruşunun uygun olduğunu söyleyebiliriz.

öte yandan diğer sosyal ağlarla karşılaştırıldığında LinkedIn’in naklen yayın özelliğini geliştirmekte çok geç kaldığını anlatmak mümkün.  LinkedIN ürün yöneticisi Pete Davies, videonun platformdaki en çabuk büyüyen içerik türü olduğunu belirterek, Naklen Yayın’ın da en fazla istek edilen mahsul olduğunu açıklama ediyor.

LinkedIn’in Naklen Yayın özelliğinin diğer platformlardaki gibi havada uçuşan beğenilere ve gerçek zamanlı olarak ekrana yansıyan yorumlara sahip olduğunu ekleyelim. Buna ek olarak naklen yayın sahiplerinin reel zamanlı olarak yorum moderasyonu yapabildiğini ve istenmeyen yorumların hemen silinebildiğini ekleyelim.

LinkedIn’in yeni canlı yayın özelliği aynı zamanda şirket için yeni bir kazanç kaynağının da kapılarını aralıyor. Microsoft LinkedIn reklamlarından elde edilen gelirleri açıklamayı tercih etmese de geçtiğimi çeyrekte elde edilen gelirlerin yüzde 29 oranında arttığı gözlemlenmişti. Aynı şekilde LinkedIn’in reklam tarafındaki büyümesi de yüzde 30 oranında olması dikkat çekmişti. LinkedIn bu büyümeyi Video reklamlara borçlu olabilir.

Video reklamları görüntüleme başına  yüzde 30 daha artı yorum alırken, LinkedIn üyeleri tembel sponsorlu içeriklere oranla video reklamları izlemeye 3 kat daha pozitif vakit ayırıyor. Görünen o ancak; video reklamların ivmesinden faydalanan LinkedIn canlı yayınlar özelliğiyle etkileşimi arttırmayı hedeflerken, önümüzdeki dönemde  naklen yayın odağında reklamları da yayına almayı planlıyor.

LinkedIn LinkedIn Canlı Yayın LinkedIn Live

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved