Kişisel Web Blog

Lastik malzemeleri bileşenlerine ayırabilen yerli girişim: Laska Enerji

07.01.2019
137
Lastik malzemeleri bileşenlerine ayırabilen yerli girişim: Laska Enerji

Lastik malzemeleri termal bozundurma yöntemleriyle bileşenlerine ayırabilen bir teşebbüs olarak karşımıza meydana çıkan Laska Enerji, 2017 yılında kuruldu. Iftihar Dürtü ve Mert Kılınçel tarafından kurulan Laska Enerji, şu lahza için 5 karakter bir takım kadar yönetiliyor. Bileşenlerine ayırma işlemi için termal bozundurma yöntemlerini kullanan Laska Enerji, lastiklerden hem değişken mahsul keza de aynı anda bir katı ürün elde edebiliyor. Elde edilen akışkan ürün yüksek kalorifik değere sahip olması sebebiyle ilk elden enerji üretiminde kullanılabiliyor.

Katı mahsul ise genelde ülkemizde ithal edilerek kullanılan karbon siyahı ürünü. Karbon siyahı, otomotiv endüstrisinden kauçuk sanayisine dek öyle çok alanda ham madde olarak kullanılıyor. Lastik malzemeleri termal bozundurma yöntemleriyle bileşenlerine ayırarak pak yakacak, çelik ve karbon siyahı üretmeyi planlayan Laska Enerji, ayrıştırdığı ürünleri esas hammadde ya da katkı maddesi olarak yeniden üretime kazandıracak.

Bu işlemin çevreyi gözetmek ve karbon salınımını eksilmek açısından oldukça manâlı olduğunu da belirtelim. Ham petrolden 1 ton karbon siyahı üretilirken doğaya yaklaşık 5,2 ton Co2 salınımı yapılıyor. Kısacası Laska Enerji’nin yöntemi ile benzer mahsul ham petrol yerine lastik atıklarından üretiliyor ve oluşacak olan potansiyel Co2 salınımın önüne geçiliyor.

Laska Enerji ayrıca ülkemizde keza de yurt dıştan rakiplere sahip olduğunu da belirtelim. Rakiplerinden bambaşka olarak 3 aşamalı bir yöntem kullanan Laska Enerji, en son gerçekleştirdiği zenginleştirme adımı ile elde edilen mahsul kalitesini artırıyor. Laska Enerji’nin elde ettiği karbon siyahı içindeki karbon miktarı takriben yüzde 70 seviyelerinde.

265 bin TL hibe aldı

Bugüne dek herhangi bir yatırım almayan Laska Enerji, geçtiğimiz Şubat ayında düzenlenen İTÜ Big Bang 2018’de 265 bin TL hibe aldı. 3M markası tarafından da desteklenen bir girişim olan Laska Enerji, 3M‘in inovasyon merkezini de kullanabiliyor.

Projenin çıktılarında biri olan karbon siyahını ürünlerinde kullandıklarını lakin Laska Enerji ile yollarının kesişmesinin esas sebebinin çevresel sürdürülebilirliğin en manâlı konularından biri olması olduğunun altını çizen 3M, 2019’da sürdürülebilirlik konusunda yeni bir uygulamayı daha hayata geçireceklerini de iletti.

Laska Enerji’nin ürettiği ürünlerin satışından kazanç elde edeceğini de ekleyelim. 2019 yılında endüstriyel ölçekte üretime geçmeyi hedefleyen Laska Enerji, 3 sene içinde ise yurt dışarıda satışlara başlamayı planlıyor. Son olarak Startup Lounge’a katılan girişimler arasında da bulunan Laska Enerji’nin Avrupa Birliği Parlementosu göre dünyayı değiştirebilecek 50 girişimden biri olarak seçildiğini de ekleyelim.

3M Laska Enerji

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved