Kişisel Web Blog

iPhone pillerini değiştirenlerin sayısı 2018’de 1 milyondan 11 milyona çıktı

15.01.2019
103
iPhone pillerini değiştirenlerin sayısı 2018’de 1 milyondan 11 milyona çıktı
iPhone pillerini değiştirenlerin sayısı 2018’de 1 milyondan 11 milyona çıktı

Geçtiğimiz haftalarda Apple‘ın 15 sene sonra öncelikle gelir beklentisini düşürdüğü haberini sizlerle paylaşmıştık. Hatta Apple’ı bu sürece götüren detaylardan da keza bahsetmiştik. Şu Anda de paylaşılan yeni verilere kadar, Apple’ın gelir beklentisini düşürmesindeki en büyük sebeplerden biri olarak karşımıza, şirketin 31 Aralık 2018’de sona eren 29 dolar karşılığındaki iPhone pil değişimi programı olması görünüyor.

Apple’ın 2018’de başlattığı 29 dolar karşılığındaki iPhone batarya değişimi programından toplamda 11 milyon kullanıcı yararlandı. İndirimin yapılmadığı banal dönemlere baktığımızda ise sıradan 1-2 milyon kişinin iPhone cihazlarının pillerini değiştirdiğini görüyoruz. Bu da pil değişimin yaklaşık 11 kat arttığını gözler önüne seriyor. Kullanıcılar, cihazlar için depolama ile birlikte en büyük sorunlardan biri haline gelen batarya sıkıntısını çözdüğü süre da haliyle yeni bir telefon edinmek istemiyorlar. Özellikle ülkemizdeki dolar kuru ve Apple cihazlarının bu kurdan ne şekilde etkinlendiği apaçık besbelli. Gidişat böyle olunca iPhone satışları da düşmeye başlıyor ve Apple’ın kazanç beklentisini düşürmesinin sebeplerinden biri de açık açık anlaşılmış oluyor.

2018’de iPhone’unun pilini değiştiren kullanıcıların sayısı, iPhone XS, iPhone XR ve iPhone XS Max‘in yüksek fiyatlarıyla da birleşince, son model iPhone’ların satışları beklentinin aşağıda kaldı. Normalde yılda 1-2 milyon adet pil değişimi yapan Apple, geçen yılın tamamında bu rakamı 11’e katladı. Wall Street yazarı John Gruber da Apple CEO’su Tim Cook‘un 3 Ocak’ta şirket çalışanlarıyla yaptığı toplantıda 29 dolarlık değişim programı kapsamında 11 milyon batarya değiştirildiği ve normalde yılda sadece 1-2 milyon batarya değişimi yaptıklarını söyledi.

iPhone batarya değişimi için 2019 fiyatları

Ülkemizde de indirilmiş olarak yararlandığımız kesilmiş batarya değişimi hizmetinin 31 Aralık’ta sona erdiğini söylemiştik. Apple’ın kendi sitesine baktığımızda ise fiilen fiyatların indirimli halinden önceki gibi olduğunu görüyoruz. Buna kadar iPhone X, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR için garanti kapsamı dışındaki batarya değişimi 449 TL iken, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, ve diğer bütün uygun modeller için 319 TL olarak karşımıza çıkıyor. Bu fiyatlara KDV’nin dahil olduğunu da belirtelim.

Apple iPhone

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved