Kişisel Web Blog

İnternet hızınızı test etmeniz için en iyi 10 servis

05.02.2019
101
İnternet hızınızı test etmeniz için en iyi 10 servis
İnternet hızınızı test etmeniz için en iyi 10 servis

31 Aralık 2018 tarihinde ülkemizde uygulanan Adaletli Uygulama Kotası (AKK) / Adil uygulama noktası (AKN) olarak adlandırılan uygulamanın sonlandırıldığını sizlere aktarmıştık. Bildiğiniz üzere AKN uygulamasında emin bir kotayı aştığınız anda internet hızınız önemli anlamda düşüyordu.

Bu uygulamanın kalkması ile birlikte daha fiyatı yüksek internet tarifeleri kullanmak zorunda kaldık lakin bundan böyle daha yüksek ve dönem içinde düşmeyen internet hızlarına sahibiz. Fakat hala bu internet hızlarının stabil olmadıklarını da ekleyelim. Buradaki asıl sorun ise internet sağlayıcılarının bulunduğunuz lokasyona kadar farklı internet hızları verebilmeleri.

Maalesef bulunduğunuz nokta ile doğru orantılı olarak söz verilen internet hızlarını alamadığını durumlarla karşılaşmak mümkün. Bu durumun önüne geçmek için ise internet hızınızı test etmenize ihtimal tanıyan servisleri göstermek olası. Bu haberimizde internet hızınızı deneme etmenize imkan tanıyan en iyi 10 servise yakından bakacağız.

BTK Hız Testi

Listedeki öteki çözümlerin tersine yerli bir servis olarak karşımıza meydana çıkan BTK Sürat Testi, adından da anlaşılabileceği üzere Data Teknolojileri ve Irtibat Kurumu’nun bir çözümü. Ayrıca Android keza de iOS platformlarında mevcut olan BTK Sürat Testi, hemen olan gecikme (ms) süresi, data yükleme (upload-Mbps) ve veri indirme (download-Mbps) hız değerlerini ölçebiliyor.

Ookla Speedtest

İnternet dünyasının en çok bilinen deneme servislerinden olan Ookla Speedtest, hem web sitesi üzerinden ayrıca de uygulamaları üzerinden internet hızınızı denetleme etmenize olasılık tanıyor. Basit kullanımı ve sadece arayüzü ile dikkatleri çeken Ookla Speedtest, ülkemizin için en stabil sonuçları veren servislerin başında yer alıyor. Ookla Speedtest’in Android, iOS ve Mac platformları için uygulamalara sahip olduğunu da ekleyelim.

SpeedSmart

Tıpkı Ookla Speedtest servisi gibi mobil uygulama desteğine de sahip olan SpeedSmart, sunduğu HTML5 seçeneği ile rakiplerinin önüne geçmeyi hedefliyor. Daha önce yaptığınız test sonuçlarını da mobil uygulaması aracılığı ile kullanıcısına sunan SpeedSmart, ayrıca iOS hem de Android platformunda ücretsiz olarak mevcut durumda.

Speed Check

SpeedSmart’a oranla daha sade bir servis olan Speed Check & WiFi Finder, upload ve download hızlarını kolay bir şekilde kullanıcılarına sunuyor. Ayrıntılarıyla bedava olan Speed Check & WiFi Finder servisi keza Android hem de iOS platformlarında da mevcut.

Xfinity Speed Deneme

Web sitesi tabanlı bir servis olan Xfinity Speed Deneme, internet hızınızı ölçmeniz için oldukça başarılı bir uygulama. Herhangi bir mobil tatbik desteğine sahip olamayan Xfinity Speed Test servisinin internet sağlayıcısı olan Comcast’ın bir ürünü olduğunu da belirtelim.

Fast.com

Ookla Speedtest ile birlikte günümüzün en çok kullanılan internet hızı deneme servislerinden biri olan Fast.com, temelde Netflix kadar sunulan bir servis. Netflix platformunda internetinizi sınamak istediğinizde otomatik olarak Fast.com’a yönlendirileceğinizi de belirtelim. Sadece web tabanlı bir servis de olmayan Fast.com, mobil başvuru desteğine de sahip durumda.

Cox Internet Speed Deneme

ABD merkezli Cox Communications şirketinin bir servisi olarak karşımıza meydana çıkan Cox Internet Speed Test, ping, jitter, upload ve download hızları ile ilgili bilgiler veriyor.

Göktaşı

Android platformu için oldukça popüler bir servis olan Göktaşı, mobil tatbik üzerinden internet hızını test etmek isteyen kullanıcılar için oldukça başarılı bir alternatif. İnternetinizin kalitesi ve hızı ile ilgili bilgiler paylaşan Göktaşı uygulamasını Android için buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

SpeedOf.Me

Epeyce fena bir arayüze ve tasarıma sahip olsa da internet kaliteniz ile ilgili oldukça detaylı bilgiler sunan SpeedOf.Me, web tabanlı bir internet hızı test servisi. Hem Flash ayrıca de HTML5 ile kullanılabilen SpeedOf.Me, sunduğu ayrıntılı bilgiler ile rakiplerinin önüne geçmeyi hedefliyor.

OpenSpeedTest

Listemizin en çabuk servislerinden biri olan OpenSpeedTest, oldukça süratli bir tecrübe sunuyor. Tasarıma anlamında rakiplerinin epeyce arkasında olan OpenSpeedTest, sunduğu test hızı ile ön plana çıkıyor.

BTK Hız Testi Cox Internet Speed Test Fast.com internet internet hızı Meteor Ookla Speedtest OpenSpeedTest Speed Check SpeedOf SpeedSmart Xfinity Speed Test

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved