Kişisel Web Blog

İnternet alışverişlerini bağışlara dönüştüren girişim: İyilik Kazansın

24.01.2019
139
İnternet alışverişlerini bağışlara dönüştüren girişim: İyilik Kazansın
İnternet alışverişlerini bağışlara dönüştüren girişim: İyilik Kazansın

Alışverişleri iyiliğe dönüştürerek sosyal avantaj yaratma amacıyla kurulan İyilik Kazansın, internetten alışveriş yapan şahısların ceplerinden ekstra para çıkmadan Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarına takviye olabilmelerini karşılayan bir teşebbüs olarak faaliyet gösteriyor.

Nasıl bağış yaparım?

Üstelik İyilik Kazansın bu destekleri yaparken, kullanıcıyı yormayan bir yol izliyor. Kullanıcılar, alışveriş yapmak istedikleri web sitesine İyilik Kazansın tarafından yönlendiriliyor ve bunun akabinde alışverişlerini tamamladıklarında, gerçekleşen alışveriş tutarının bir kısmı seçmiş oldukları sivil toplum kuruluşuna aktarılıyor. Bağışı yapan kullanıcı, alışveriş sonrasında, bağış yapılan tutarı ve bu bağışın hangi projede kullanılacağı bilgisi ile birlikte isme özel düzenlenmiş, STK genel müdürü tarafından imzalı bir dijital bağış sertifikası taşıyan bir e-posta alıyor.

200’den fazla e-ticaret platformunda bağış imkanı 

İyilik yapmayı günlük bir aktivite haline dönüştürmeyi amaçlayan İyilik Kazansın, bugüne dek STK’lara bambaşka nedenlerle bağış yapmamış kişilere ulaşarak, sivil toplum kuruluşları için alternatif bir kaynak geliştirme yöntemi oluşturmayı hedefliyor. şimdi platformda 10 STK bulunuyor ve bu kuruluşların tamamı Açıkça‘ta yer alan transparan dernek ve vakıfların arasından seçiliyor. 200’den pozitif e-ticaret sitesinin yer aldığı platformda, kullanıcılar aynı zamanda bu markalara ait en güncel fırsat ve kampanyaları da takip edebiliyor. Kısacası ayrıca sivil kuruluş örgütleri keza de kullanıcılar için bir iki taraflı kazanç sağlanmış oluyor. Platform üzerinden Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Tohum Otizm Vakfı, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Esas Gereksinim Derneği (TİDER), Sen de Gel Derneği Özel Olimpiyatlar Türkiye (TÖSSED), Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), Bir Dilek Tut Derneği ve Ahtapot Gönüllüleri Derneği gibi kuruluşlara bağış gerçekleştirmek muhtemel oluyor.

Kadir Övünç Eren ve Çağrı Torun tarafından 2017 Eylül’de çalışmalarına başlanan İyilik Kazansın, 2018 Mayıs’ta ise şirket halini aldı. Pırıl Pamiroğlu’nun da iki taraflı olarak katılmasıyla İyilik Kazansın idare ekibi üç kişiye çıktı. Teşebbüs, gönüllü olarak çalışan beş kişi ile birlikte bugünkü ekip toplam 8 kişiden oluşuyor.

Kullanıcıların yüzde 37’si tekrar bağış yapıyor

Bugüne dek takriben 1000 üyeye ulaşan İyilik Kazansın yoluyla 50 bin TL’den pozitif birincil alışveriş gerçekleştiğini belirtelim. Bu alışverişler sayesinde platformda yer alan sivil toplum kuruluşları için kullanıcıların cebinden ekstra para çıkmadan 1250 TL civarında bağış yapılmış oldu. İyilik Kazansın’ı kullanarak alışveriş yapan kişilerin yüzde 37’sinin sonraki alışverişlerinde de İyilik Kazansın’ı kullanmaya devam ettiğini hatırlatalım.

İyilik Kazansın, varlığını sürdürebilmek için platformda yer alan markalar ile gerçekleştirilen online pazarlama faaliyetlerinden gelir elde ediyor. Web sitesinde “takviye oranı” olarak belirtilen destek tutarının tamamı, herhangi bir kesintiye uğramadan kullanıcının seçtiği sivil toplum kuruluşuna bağışlanıyor. STK’lara bağışlanacak miktar, toplam alışveriş tutarından KDV, kargo ücreti vb. giderler düşüldükten daha sonra oluşan net sepet tutarı ile web sitesinde belirtilen yardım oranının çarpılmasıyla oluşuyor. Kullanıcının seçtiği mağazanın yardım oranının yüzde 10 olduğunu varsayılan bir senaryoda bağış tutarı aşağıdaki gibi hesaplanıyor;

Toplam alışveriş tutarı: 100 TL Net sepet tutarı: 84,75 TL Destek Oranı: % 10 STK’ya bağışlanacak miktar: 8,48 TL

Öncelikli hedefi kullanıcı sayısını artırmak olan İyilik Kazansın, şu anda yalnızca masaüstü ve mobil web platformunda var olan platform için en kısa sürede bir mobil dilekçe geliştireceğini açıklıyor. Platformda bulunan sivil toplum kuruluşunu sayısını ve marka işbirliklerini artmak da girişimin gelecek hedefleri aralarında yer alıyor.

Çağrı Torun İyilik Kazansın Kadir Onur Eren Pırıl Pamiroğlu

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved