Kişisel Web Blog

Instagram Direct web sürümüyle masaüstüne geliyor

13.02.2019
115
Instagram Direct web sürümüyle masaüstüne geliyor
Instagram Direct web sürümüyle masaüstüne geliyor

Hatırlarsanız daha önce Instagram’ın web ve mobil sürümleri arasındaki farkları ele almıştık. Bu farklar aralarında en çok öne çıkanı ise mesajlaşma özelliğiydi. Şimdiye kadar web sürümüne arama ve hikayeler özelliklerini getiren Instagram, şimdi de Instagram Direct‘i masaüstüne taşımayı planlıyor.

Şimdilik Instagram Direct web versiyonunu şirket içinde deneme eden Instagram, özelliği yayına aldığında web üzerinden olasılıkla PC, Mac, Android ya da iPhone farketmeksizin tüm cihazlar kadar erişilebilecek.

Uzun süredir bir fazla kullanıcı tarafında yayına alınması beklenen bu özellik, Instagram Direct’in kullanımını da arttırabilir. Fotoğraf ve video gönderim özellikleriyle dikkat çeken Instagram Direct web kullanımıyla birlikte kendisini bir SMS alternatifi olarak da konumlandırabilir. Uygulamaların mesajlaşma özellikleri, genel olarak platformlardaki etkileşimi arttırırken, kullanıcıları uygulamayı daha fazla kullanmaya da özendirme edebiliyor.

Bu anlamda Facebook’un Instagram Direct’ten henüz gelir elde etmediğini de hatırlatalım. Dolayısıyla Direct’in webe taşınmasının gerisinde yeni reklam modellerinin piyasaya sürülmesi de olası.

Zira Facebook’un başvuru ailesine baktığımızda reklam modellerine  sahip olan Messenger ve WhatsApp’ın uzun süredir masaüstü ve web seçeneklerine sahip olduğunu görüyoruz. Messenger hayatına bir masaüstü mesajlaşma seçeneği olarak başlarken WhatsApp web sürümünü 2015’te, Masaüstü uygulamasını ise 2016’da hayata geçirdi.

öte yandan Instagram’ın web sürümüne yönelmesinin ardında, Facebook’un WhatsApp, Messenger ve Instagram mesajlarını tek bir yerde birleştirmek planı da yatıyor olabilir.

Instagram Direct’in masaüstü ve web sürümü başlangıçta kodlarda gizlenen özellikleri bulmak konusunda uzmanlaşan Jane Manchun Wong tarafından keşfedildi. Şu lahza için yalnızca şirket içinde test edilen özelliğe erişmeyi başaran Wong, özelliğin ekran görüntülerini paylaşmayı da dikkatsizlik etmedi.

Paylaşılan ekran görüntülerine bakıldığında Instagram Direct’in web’de bir Direct ikonuyla etkin edildiği görülüyor. Bu ikona basıldığında ise Instagram.com/direct/…. bağlantısı üzerinden mesajlara erişilebiliniyor. Geçtiğimiz sene bambaşka bir kullanım olarak piyasaya sürülen Instagram Direct, web’de beklenen başarıyı yakalarsa tıpatıp Messenger gibi kendi URL’i üzerinden hizmet vermeye başlayabilir.

Instagram, bu yeni özelliği şirket içinde deneme ettiğini doğrularken Wong’un özelliğe erişimini de sonlandırdı. Bu durum da açık açık yakın zamanda masaüstünde Instagram Direct’i görebileceğimizin sinyalini veriyor.

Instagram Instagram Direct

Favorilere Ekle

Материалы по теме:

Instagram o güncellemeyi geri çekti! CEO’su hemen özür diledi
Sosyal ağ Instagram’a gelen bir güncelleme, kullanıcıları isyan ettirdi. Akışı dikey kaydırma yerine yatay kaydırmaya çeviren ve kullanıcıları oldukça şaşırtan bu yeni güncelleme, gelen ...
Hayatını Instagram’da sorulara gelen cevaplarla adeta Bandersnatch deneyiminde yaşayan adam
Manchester odaklı hayat blogu ManchestersFinest.com yazarlarından Ben Brown, sitenin Instagram hesabını takip edenlere bir Bandersnatch deneyimi yaşattı. Sabahtan yataktan kalktığı andan ertesi gün olana dek ...
İşletmeler ve içerik üreticiler için Instagram Presets kullanımının faydaları
Instagram Presets bir süredir bilhassa içerik üreticileri ve markalar göre seçim ediliyor. Büyümek isteyen işletmelerin ve Influencer olmayı hedefleyen micro içerik üreticilerinin kullanabileceği bu ...
Markalar neden Instagram’da gizli hesap kullanmalı?
Bazı markaların veya Influencerların Instagram hesaplarının mahremiyet ayarını değiştirerek herkese açıktan gizliye dönüştürmesi dikkatinizi çekmiş olabilir. Aynı şekilde bazı hesapların hayatına gizli olarak başlayıp ...
Instagram, Facebook Login benzeri giriş yapma özelliğini test ediyor
Gençlerin Facebook'tan çekilmesiyle birlikte Facebook tatbik ailesine Facebook özellikleri eklemeye devam ediyor. Reklam gelirlerini ve kimlik data tabanının genişliğini tehlikeye atmak istemeyen şirket, Facebook'la ...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved