Kişisel Web Blog

IATA Pay yolcuların daha ucuz uçak bileti almasını sağlayacak

16.01.2019
96
IATA Pay yolcuların daha ucuz uçak bileti almasını sağlayacak

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) göre geliştirilen ödeme yöntemi IATA Pay, keza havayolu firmalarının  keza de yolcuların lehine olacak bir sistem üstünde çalışıyor. Havayollarının kartlı ödemeler sonucunda maliyetlerinin 8 milyar doları bulduğu ve her geçen gün de artmaya devam ettiği belirtiliyor. Bu havayolları için de ciddi bir tartı getiriyor, dolayısıyla bu maliyetler yolcu bilet masraflarına da yansıyor.

IATA Pay ile havayolları Mastercard ve Visa gibi aracı ödeme kuruluşlarına ödediği kurul ücretlerini azaltacak, hem de bununla birlikte yolcu haklarının da korunarak yolcuların bu sebeple daha ucuz uçak bileti satın alabilmelerini sağlayacak. Türk Hava Yolları ve Pegasus‘un da üyesi olduğu IATA’nın toplamda 290 üyesi bulunuyor ve uluslararası hava trafiğinin yüzde 82’sini temsilci kayda değer bir birlik olarak kabul ediliyor.

Birincil etapta Cathay Pacific, Scandinavian ve Emirates havayolları kadar pilot olarak test edilen program İngiltere merkezli fintech girişimi ipagoo ile işbirliği hayata geçirilmiş ve testlere başlanmış durumda. Yakın gelecekte daha artı havayolunun sisteme katılması ve başarılı olması halinde uçak biletlerinin satılacağı bir platformun ortaya çıkması bekleniyor.

IATA IATA Pay ipagoo

Favorilere Ekle

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved