Kişisel Web Blog

Hazine, girişim sermayesi fonlarına en az 400 milyon TL kaynak sağlayacak

11.01.2019
166
Hazine, girişim sermayesi fonlarına en az 400 milyon TL kaynak sağlayacak
Hazine, girişim sermayesi fonlarına en az 400 milyon TL kaynak sağlayacak

Hazine ve Maliye Bakanlığıteşebbüs sermayesi fonlarına 5 yılda maksimum olarak 400 milyon TL kaynak sağlayacağını açıkladı. Define ve Maliye Bakanlığından açıklanan bilgilere göre TechInvesTR Programı (Girişim Sermayesi Destekleme Programı) zarfında girişim sermayesi fonlarına kaynak aktarımı yapılacak.

Açıklanan bilgilere tarafından teşebbüs sermayesi fonlarına kaynak aktarılmasına ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilendirilirken, “Girişim Sermayesi Fonlarına Kaynak Aktarımına İlişkin Karar” kapsamında, teşebbüs sermayesi fonlarına bakanlıkça kaynak taahhüdünde bulunulacak.

Bakanlığın uygun göreceği fonlara gelecek 5 yılda asgari 400 milyon lira kaynak taahhüt etmesi planlanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığının bu tutarı artırabileceğini de ekleyelim. Bakanlığın protokol imzaladığı fonlar, imza tarihinden itibaren en geç 1 tam yıl içinde kurulmak ve taahhütlerini tamamlamak zorundalar.

Eğer bu koşullar yerine getirilemezse imzalanan protokol feshedilmiş sayılacak.Bakanlıkça kaynak aktarılacak fonlar, TÜBİTAK kadar “1514 Teşebbüs Sermayesi Destekleme Programı” çerçevesinde şartlı destek kararı verilen kuruluşlara yatırımcı/ortak olmayı seçim edecek.

Portföy yöneticisi ya da yönetim ekibinden minimum bir kişinin taşıması gereken şartların belirlendiğini de ekleyelim. Laf konusu kişinin, portföy yöneticisi olarak asgari 5 öbür şirkete yatırım yapmış ya da yatırım kararı almış olması, yatırım yaptığı şirketlerin minimum birinden son 10 sene içinde kar ederek çıkması gibi koşullar bulunacak.

Fon tarafından yatırım yapılacak olan girişimlerin KOBİ ölçeğinde olmaları ve hizmet verdiği alanların TÜBİTAK’ın fonlara taahhüdü dahilinde Ar-Ge ve inovasyon odaklı olması gerektiğini de ekleyelim. Başvurular sadece TL üzerinden değil aynı zamanda dolar ve euro üzerinden de yapılabilecek.

Başvurular 15 Şubat’ta sonlanıyor

Yapılacak olan fon başvuruları, portföy yöneticisi tarafından doldurulacak bilgi formunda bulunan bilgilerle bakanlık kadar istenecek öteki bilgiler göz önünde bulundurularak değerlendirilecek. Fonun uyması gereken kurallar ise bakanlık ile fon aralarında imzalanan protokolle belirlenecek.

Başvurular 14 Ocak – 15 Şubat 2019 tarihleri aralarında portföy yöneticileri göre bakanlığa yapılacak. Son olarak Bakanlıkça istek edilen veri formunda, fonun ismi, niyet büyüklüğü, bakanlıktan talep edilen taahhüt tutarı, bakanlık dışındaki yatırımcılar göre taahhüt edilen tutarlar, fonun kurulacağı ülke, fonun yatırım yapmayı hedeflediği şirket sayısı, yatırım yapılması planlanan sektörler, fonun yatırım yapması planlanan coğrafya, yatırımlardan çıkış stratejisi gibi bilgiler yer alıyor.

teşebbüs sermayesi fonu

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved