Kişisel Web Blog

Hanzade Doğan Boyner’den Davos’ta dijital dönüşüm ve Hepsiburada’ya dair önemli açıklamalar

22.01.2019
93
Hanzade Doğan Boyner’den Davos’ta dijital dönüşüm ve Hepsiburada’ya dair önemli açıklamalar
Hanzade Doğan Boyner’den Davos’ta dijital dönüşüm ve Hepsiburada’ya dair önemli açıklamalar

Hepsiburada Idare Heyeti Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Dünya Hesaplı Forumu’nda düzenlenen “Dijital Ekosistemler Dünyasında, Şirket Teorisi” başlıklı panele konuşmacı olarak katıldı. Hanzade Doğan Boyner, Hepsiburada’nın 2018’de yüzde 60 büyümesi de dahil almak üzere dijital dönüşüme dair kayda değer açıklamalarda bulundu.

Her sene İsviçre’nin Davos kasabasında gerçekleştirilen WEF’in bu yılki zirvesinin başlığı “Küreselleşme 4: Dördüncü Sanayi Devrimi Çağında Küresel Yapıyı Şekillendirmek” olduğunu belirtelim. Zirvede Hepsiburada’nın dijital dönüşümde öncü çalışmalarını anlatan Boyner, bu konuda kendisine sorular yönelten muhabirlere şu açıklamalarda bulundu:

“Zirvede dünyadaki gelişim, teknolojik değişimler, çevre ve kurumsal sosyal mesuliyet gibi konular her sene öbür bir başlık altında tartışılıyor. Ben de Davos’ta bambaşka platformlarda Türkiye’nin yeni ekonomisinin bu konudaki büyük potansiyelini anlatarak, perakendenin dijital dönüşümüne nasıl öncülük ettiğimizi, Hepsiburada’nın çalışmalarından ve projelerinden örnekler vererek paylaştım.”

Kurumlar dijital nesli ve değişen dijital çağı anlamalı

Dünyanın en etkili siyasi ve meslek dünyasının liderlerinin katıldığı Türkiye’nin alınan tedbirlere hızlı cevap veren ve ibreyi zahmetsizce pozitife çevirebilen enerjik bir ülke olduğuna dikkati çeken Boyner, “Bu sebeple devletimiz kadar atılan adımların fazla olumlu sonuçlar doğuracağını düşünüyoruz. E-ticaretin lider platformu olarak ülkemiz ve bölgede fark yaratmaya katkı maddesi sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

Boyner, dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte, sektör ayrımı yapılmaksızın bütün şirketlerin dijital dönüşüme but uydurmasının önemine dikkati çekti.

Türkiye’nin bu konuda zorunlu adımları attığını belirten Boyner, “yeni dünya”da ülke olarak başarılı olmaya sürdürmek için, her sektör ve şirketin kendi dijital değişim haritasını çıkararak uygulaması gerektiğini kaydetti. Dijital neslin hem ticareti şekillendirdiğini keza de şekillendirdikleri dünyada nerenin müşterisi olacaklarına kendilerinin karar verdiğini anlatan Boyner, “Kurumların dijital nesli ve değişen dijital çağı anlaması gerekiyor.” dedi.

Boyner, Hepsiburada’nın “dijitalin içine doğmuş” ve Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük eden bir online perakende şirketi olduğunu söyledi. Boyner şöyle konuştu:

“Hepsiburada’da en üstteki düzey kadromuzdan başlayarak her kadememizde ve ekosistemimizi de dahil edecek şekilde kesintisiz dijitalleşmenin önemine ve yol haritasına vurgu yapıyoruz. Ülkemizdeki ufak ve orta büyüklükteki şirketler ilk kez edinmek üzere, girişimcilerin dijital ekonomiye katılımını özendirme ediyoruz. Türkiye’nin Hepsiburada’sı olarak yapıcı meslek modelimiz ve pazar yerimizle takriben 17 bin perakendeci işletmeyle el ele ülkemizdeki e-ticaret ekosisteminin büyütmeye devam ediyoruz.

Türkiye’nin perakende sektörünün alanın da dijital dönüşümü sürükleyen sektörlere öncülük edebileceğini görüyoruz. Dünyaya baktığımızda geride değiliz. Aksine çok seri bir çoğaltma içerisindeyiz ve örnek teşkil edecek uygulamalara imza atıyoruz.”

2023 yılında 250 milyar TL’lik pazar hacmi

Boyner, bütün meslek kollarında etkisini hissettiren dijitalleşmenin, genç nüfus artışı ve internet kullanımının artması gibi etkenlerle, dünyada ve Türkiye’de e-ticaret sektörünü tez büyüttüğünü ifade ederek, Türkiye’de e-ticaret pazarının takvim yüzde 35 bandında büyümeye devam ettiğini aktardı. Boyner’in bu konudaki açıklaması ise şöyle:

“2018 yılında sektör tekrar iyi bir çoğalma kaydetti ve sene sonunda yaklaşık 30 milyar TL’lik bir hacme eriştiği varsayım ediliyor. Tatil, gezi ve baht oyunları pazarı hariç… Bu çoğaltma çerçevesinde perakendenin toplam perakende içindeki payının yüzde 5’e yükseldiğini tahmin ediyoruz. Türkiye’nin bu muhteşem potansiyeli sebebiyle 2023 yılında 250 milyar TL’lik bir pazar hacmine erişeceğini öngörüyoruz. Bu da sağlıklı, dengeli 10 kat büyüme anlamına geliyor.E-ihracat pazar büyümesine katkı maddesi sağlayacak, bu süreçte Türk markaları dünya pazarlarında daha çok yer alacak. Bu süreçte, Türkiye’nin lider e-ticaret platformu ve dijital dönüşümün öncüsü olarak, e-ticaret ekosisteminin gelişmesine ülkemizin dijital ekonomisinin büyümesine katkımızı var gücümüzle sürdürmeye devam edeceğiz.”

Hepsiburada 2018’de yüzde 60 büyüdü

Hepsiburada olarak 2018 yılını sektör ortalamasının üstünde, yüzde 60 büyümeyle kapattıklarını aktaran Boyner, önümüzdeki yıllarda da aynı şekilde sürat kesmeden büyümeyi sürdürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Şimdiye değin olduğu gibi, 2019 yılında da müşterilerinin hayatını kolaylaştırmaya karşın çalışmalarını sürdürdüklerini açıklayan Boyner, “Ar-Ge, lojistik ve teknoloji alanlarındaki yatırımlarımızla ekosisteme katkı maddesi sağlamaya devam edeceğiz. Pazar yeri modelimizle birlikte 2023’te 50 binden fazla işletme ve yeni teşebbüs, işlerini bizimle e-ticarete taşıyarak büyütecek.” bilgilerini verdi. Boyner, yerli ve ulusal politikasını destekleyen aksiyonları sürdüreceklerini dile getirerek, yerli imalatçı ve ürünlerin ülke ekonomisine daha pozitif katkı sağlayacağını anlattı. Türkiye’nin iç ve dış ticaretini e-ticaret modeliyle destekleyeceklerini kaydeden Boyner, 2019’da ayrıca işletmelerin keza de ülke ekonomisinin gelişimine ivme katacak yeni projeleri hayata geçireceklerini söyledi.

Boyner, rekabetçiliklerini zinde tutabilmek için e-ihracatı kolaylaştıracaklarını ifade etti ve 2019 projelerine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Ülkemizin ihracat strateji ve hedeflerine uygun şekilde, bilhassa daha önce e-ihracat yapmamış küçük ve orta ölçekli işletmeler öncelikle olmak üzere tüm Türkiye’deki işletme ve girişimcilere e-ihracat fırsatı sağlayarak milletlerarası pazarlara erişim imkanı sunmaya başlıyoruz. Hepsiburada olarak yalnızca işletmeleri dünya pazarları ve müşterilerle buluşturmakla kalmıyor, ürünlerin hızlı, güvenli ve makul lojistik çözümlerle yurt dışına ulaştırılmasını karşılayan bir sistem kuruyoruz. Mahsul geliştirilmesi, ürünlerin e-ticaret platformunda doğru konumlandırılması, pazarlama faaliyetleri, lojistik ve gümrük hizmetleri, lokal dil desteği, lokal tahsilat ve ödeme çözümleri dahil birçok konuda bütünleşik çözümler sunmaya hazırız.”

E-ticarette ücret düzenlemeleri

Boyner, dünyada E-ticaret vergi düzenlemelerinde belirsizliklerin bulunduğunu hatırlatarak, ülkelerin pazarları için milletlerarası rekabete aleyhinde daha korumacı davranış sergilemeye başladığını hatırlattı.

Hükümet politikalarına paralel olarak Hepsiburada’nın da Türkiye pazarından gelir sağlayan oturmuş veya oturmuş olmayan ticari işletmelerin ülkeye ödenti katkılarını tamamen yapmaları gerektiğini anlatan Boyner, “Vergisel boyutun yanı sıra, yerli perakende sektörümüz nezdinde rekabet ortamını daha adaletli ve dinç ışık halkası getirecek, sektörün karlılık oranlarını artıracak, meslek hacmi ve istihdamı büyütmeye karşın tedbirleri, bütün sektör olarak almaya devam edebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Hanzade Doğan Boyner Hepsiburada

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved