Kişisel Web Blog

Güneydoğu Asya merkezli e-ticaret girişimi Zilingo, 226 milyon dolar yatırım aldı

12.02.2019
136
Güneydoğu Asya merkezli e-ticaret girişimi Zilingo, 226 milyon dolar yatırım aldı
Güneydoğu Asya merkezli e-ticaret girişimi Zilingo, 226 milyon dolar yatırım aldı

Güneydoğu Asya’nın sıradaki unicorn’u olmaya aday Zilingo, D Serisi yatırım turunda 226 milyon dolarlık yatırım aldı. Girişim aldığı yeni yatırımı hizmetleri dijitalleştirmek için kullanacağını açıkladı.

Yeni yatırım turuyla birlikte Zilingo, 2015’ten beri aldığı yatırım miktarını 308 milyon dolara çıkarmış oldu. Girişime 226 milyon dolar kazandıran D Serisi yatırım turunu bir önceki turlarda da karşımıza meydana çıkan Sequoia India, Singapur merkezli Temasek, Almanya’dan Burda ve Sofina ile Avrupa merkezli Flipkart’ın sahip olduğu moda sitesi Myntra kadar gerçekleştirildi. D Serisi yatırım turunda karşımıza başta çıkan isim ise Economic Development Board oldu.

Zilingo yeni yatırım sonrası değerlendirmeyle ilgili bir bilgi vermiyor, ancak TechCrunch’ın edindiği bilgilere tarafından girişimin unicorn seviyesine ulaşmasına epey az bir zaman kaldı. 3,5 yaşındaki Zilingo’nun D Serisi’ne bu kadar tez ulaşmış olması da bu bilgiyi kanıtlar nitelikte diyebiliriz.

Kurucular Ankiti Bose ve Dhruv Kapoor‘un Zilingo’yla birlikte, Güneydoğu Asya’nın artan internet bağlantısından faydalanan, ufak moda satıcılarını Bangkok ve Jakarta gibi şehirlerin cadde pazarlarından e-ticaret katına çıkarmak için bir hizmet oluşturduğunu söyleyebiliriz. Zilingo tüketiciye karşın online perakende satmak mağazasını işletiyor, ancak girişimin en kayda değer hamlesi tedarik zincirinde B2B fırsatlarının peşinden gitmek seslenmek olası. Bu da perakendecilere veya markalara üretim, lojistik ve ödemeler gibi bir tedarik zinciri parçaları ağı oluşturuyor. böylece, teoride, özel etiketlere girmek ya da moda satış isteyen herkes, Zilingo’yu ürünlerini üretmek ve karşılamak için uçtan uca bir çözüm olarak kullanabiliyor.

Geçen yılki gelirleri 4 kat büyüyen Zilingo, bu gelirlerin artışının yüzde 75’ini ise B2B’ye borçlu. Ankiti Bose, 400’den artı çalışanı yer alan Zilingo’nun demin önemli bir kar elde edemediğini de söylüyor. Ama yeni yatırımı teknolojisini için kullanacağını ifade eden Zilingo’nun gelecek dönemde önemli anlamda kar elde edeceğini öngörmek de muhtemel. Zilingo’nun bugünkü hedefi ise Zara gibi markaların uzun yıllar baştan başa kendileri için oluşturdukları özellikleri, içgörüleri ve ağları herhangi bir satıcıya arzetmek olarak karşımıza çıkıyor.

Zilingo

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved