Kişisel Web Blog

Google, Asistan’ın ay sonuna kadar bir milyar cihaz için aktif edileceğini açıkladı

08.01.2019
121
Google, Asistan’ın ay sonuna kadar bir milyar cihaz için aktif edileceğini açıkladı
Google, Asistan’ın ay sonuna kadar bir milyar cihaz için aktif edileceğini açıkladı

Google, sesli asistanı Google Asistan‘ın ay ardına kadar 1 milyar cihaz için faal edilmiş olacağını açıkladı.

Google Tezgâhtar’ın geçtiğimiz mayıs ayında 500 milyon kullanıcıya sahip olduğu bilgisi paylaşılmıştı. Şirketin en büyük rakibi diyebileceğimiz Amazon‘un Alexa‘sı ise hemen 100 milyon cihazda kullanılıyor. Eğer Google, bir milyarlık hedefine sorunsuz bir şekilde ulaşırsa Amazon’un bireysel asistanına ciddi bir ayrım atmış olacak. Ancak bu noktada Google Yardımcı’ın diğer şirketler tarafından Android cihazlara yüklendiğinin altını çizelim. Keza yapılan son analizlere kadar Google Asistan’ın Alexa’dan daha zeki ve daha sezgisel olarak tanımlandığını da belirtelim.

Muavin’ın eylemlerinin daha kolay keşfedilebilmesi için geçtiğimiz ocak ayında bir kılavuz yayınlayan Google, her ne olursa olsun 1 milyar cihaz hedefinde büyük bir başarıya ulaşmış olacak. Lakin bu bir milyar cihazın benzer evde yaşayan bireylere ait cihazlar olabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Zaten Google da Home’a entegre edilebilen Google Asistan ile bundan ayrı bir şey hedeflemiyor.

Google Muavin, Türkiye için App Store’da aktif

İki sene önce Fransa, ABD, Japonya gibi ülkeler için faal edilen Google Yardımcı’ın iOS sürümü, şu anda Türkiye için de etkin edildi. iOS cihazlar için App Store‘dan indirmenin mümkün olduğu Google Asistan, Haritalar, Yıllık ve Fotoğraflar gibi birçok dilekçe ile entegre şekilde çalışıyor. Google’ın sesli asistanı ile tıpkı Siri’de olduğu gibi arama yapabilme, mesaj atabilme, e-postaları denetim edebilme gibi komutları gerçekleştirmek de olası oluyor. iOS güncellemesiyle birlikte Google Yardımcı’ın, Apple cihazlarında varsayılan olarak karşımıza çıkan Siri ile rekabetinin ne değin önemli olabileceği ise şimdilik merak konusu. Görünen O Ki ayrıntı için bir süre daha beklememiz gerekiyor.

Google Google Tezgâhtar Google Assistant

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved