Kişisel Web Blog

Gmail, Android ve iOS kullanıcıları için yeni tasarıma kavuştu

30.01.2019
127
Gmail, Android ve iOS kullanıcıları için yeni tasarıma kavuştu
Gmail, Android ve iOS kullanıcıları için yeni tasarıma kavuştu

Bir zaman önce web kullanımı için yeni bir tasarımla karşımıza gelen Gmail, hemen de iOS ve Android işletim sistemli cihazlar için tasarım değişikliğine gidiyor. Geçtiğimiz nisan ayından beri web üstünde kullandığımız “Material Design” görünümü hemen mobil gerçekte da karşımıza çıkıyor. Yeni tasarımın herkes için olmasa da bir takım kullanıcılar için aktif edildiğini belirtelim.

Yeni tasarımda alıştığımız Gmail’in kırmızı teması olmayacak. Onun yerine bizi daha sade bir tasarım bekliyor ve yeni tasarım gözleri eskisi kadar yormuyor. Bilhassa kesintisiz e-postalarını gözden geçirmek zorunda kalanlar için bunun önemli bir artı olduğunu belirtelim.

Masaüstünde olduğu gibi, bundan böyle rahat ve kompakt bir tarzın yanı sıra varsayılan dış görünüş aralarında seçim yapılabiliyor. Varsayılan dış görünüş, beyaz bölge ve e-posta önizlemesinin altında web sürümüyle aynı ek yongalarını içeriyor. Bu görünümde kullanıcı, ek boşluklar ve minik düğmeler tamamen iletilerdeki eklere de kolaylıkla erişebiliyor. Kompakt dış görünüş ise bu yongaları ortadan kaldırıyor ve her şeyi biraz daha sıkıştırıyor, gönderen resimlerini dikkat çekici kutucuklarına dönüştürüyor. Ayrıca kullanıcıya tek seferde daha fazla e-posta uygulamak için mesajlar arasındaki boşluğu kaldırıyor. Yeni tasarımda yazı tipi de Google Sans’a dönüyor. Yeni Gmail ile hesap değiştirmek de eskisinden basit ülkü getirilmiş ve değiştirici arama çubuğuna entegre edilmiş.

Yeni tasarımın Android kullanıcıları için bugünden itibaren etkin edileceğini, ilerleyen günlerde de iOS kullanıcılarının kullanımına açılacağını belirtelim. Eski tasarımdan hoşlananlar için ne eyvah ama Gmail’i bir vakit daha aynı şekilde kullanabileceklerini söyleyemiyoruz. Çünkü yeni tasarıma geçiş web ile başladığı için mobilde de tek seferde uygulama başlamış olacak.

Gmail

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved