Kişisel Web Blog

Gfycat, kullanıcıların ısrarıyla sesli GIF özelliğini yayına aldı

28.12.2018
150
Gfycat, kullanıcıların ısrarıyla sesli GIF özelliğini yayına aldı
Gfycat, kullanıcıların ısrarıyla sesli GIF özelliğini yayına aldı

GIF imal arabulucu Gfycat, yayına aldığı yeni özellikle GIF’lere ses eklemenizi sağlıyor. “Gfycat Sound,” isimli bu özellik tamamen kullanıcılar GIF yaratmak için kullandıkları video dosyasındaki sesleri de GIFlere ekleyebilecek.

Gfycat, sesli GIFlerin özellikle gamerlar arasında popüler olacağına inanıyor. sırası gelmişken şirketin geleneksel olmayan GIF çeşitlerini de deneme ettiğini belirtelim. Bunlar aralarında uzun formatta GIFler, AR GIFler, HD GIFler ve 360 GIFler yer alıyor. Böylece şirket, GIF’i hatırladığımız klasik formun ötesine taşımayı amaçlıyor.

yine de tüm bu geliştirmeler GIFleri “.gifs” formatından çıkararak kısa videolara dönüştüyor. Bu şart “Gfycat Sound.” için de geçerli. Ama son kullanıcıların bunu fazla da önemseyeceğini sanmıyorum. Ne de olsa kullanıcılar için manâlı olan şey uzun formattaki içeriklerden küçük klipler oluşturabilmek ve onları kolayca paylaşmak.

Şirket, platformdaki topluluğa bir anketle istedikleri özellikleri sorduktan sonra ses desteğini piyasaya sürmeye karar verdi. Ankette bulunan “GIFs with sound” seçeneği kullanıcılar tarafından en çok seçim edilen şık oldu.

Bu yeni eklenen özellikten muamele etmek isteyen kullanıcılar Gfycat’in doldurma aracında yer alan düğmeyi kullanabiliyor. Eğer oluşturacağınız GIFte ses olmasını istemiyorsanız bu düğmeyi kapatmanız da olası. GIF oluşturma aşamasında ise herhangi bir değişikliğin olmadığını belirtelim.

Daha önce de olduğu gibi video dosyalarını platforma yüleyebiliyor, YouTube, Facebook, Twitch zeka almak üzere bir fazla platformdan kopyaladığınız linki yapıştırabiliyorsunuz. Son olarak kullanıcıların .gif dosyası ya da ses içermeyen bir video yüklediğinde Gfycat yazılımının bunu tespit edebildiğini söylemekte de fayda var. GIF için açılış ve bitiş zamanlarını tespit, metin ekleme özelliklerinin de geçerliliğini koruduğunu ekleyelim.

GIFler Gfycat’e yüklendikten sonradan kullanıcılar sesli GIFleri görüntüleyebiliyor ve GIF’in sağ üst köşesindeki düğmeye basarak sesi açabiliyor. Bu Nedenle ilk anda bir sesli içerik bombardımanına da tutulmuyorsunuz.

Yeni Sesli GIF özelliği tüm mobil ve masaüstü tarayıcılarda aktif olarak kullanılabiliyor. Özellik Gfycat’in iOS ve Android uygulamalarına ise 2019’da gelecek. Şirketin geliştiriciler için piyasaya süreceği API dosyalarını da 2019’da yayına alması bekleniyor.

https://webrazzi.com/wp-content/uploads/2018/12/ColossalFaithfulBeaver-mobile.mp4

Bilhassa e-spor ekosistemindeki kullanıcıların ilgisini çeken bu özellik, bu kullanıcılara oyun esnasındaki başarılı anlarını sesli olarak yayınlama imkanı tanıyor. Gün geçtikçe kalabalıklaşan bu alana şimdiden vermek oldukça akla yatkın. Hatta bu alanda geliştirme yapan ilk GIF aracının Gfycat olmadığını söyleyelim.

Mayıs ayında sesli GIF özelliğini yayına bölge Imgur da, benzer bir maksat kitleye hitap etmeyi amaçlıyordu. Bu kapsamda markaların sevdiği bir içerik türü olan GIFlerin, yine markalar göre sık sık seçim edilen bir başka içerik türü olan videolara yaklaştığını bildirmek muhtemel.

GIF sesli GIF

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved