Kişisel Web Blog

Geçtiğimiz yıl 1,6 milyon dolar yatırım yapan Galata Business Angels’ın 2018 raporu

25.01.2019
134
Geçtiğimiz yıl 1,6 milyon dolar yatırım yapan Galata Business Angels’ın 2018 raporu

Webrazzi Ödülleri 2018’de Yılın Melek Yatırım Ağı ödülünü de kazanan Galata Business Angels, 2018 yılına ait verilerini bir infografik aracılığı ile paylaştı. Paylaşılan bilgilere göre 2018 yılında toplamda 1,6 milyon dolarlık yatırım yapan Galata Business Angels, yatırım yaptığı girişim sayısını ise 34’e yükseltti. Karşılaştırmak icabında Galata Business Angels’ın 2017 yılında 1,5 milyon dolarlık yatırım yaptığını da belirtelim.

Ilk turda en yüksek yatırım Pubinno’ya

Portföyüne, Denebunu.com, Dekopasaj, Tutumluanne, Pozitif Yiyecek, Teleporter ve Pubinno gibi girişimleri de ekleyen Galata Business Angels‘ın portföyünde bulunan şirketlerin toplam değeri ise 2018 yılı sonunda 315 milyon dolara ulaştı. GBA’nın birincil nesnelerin interneti donanımı yatırımı olan Pubinno’nun GBA üyelerinden aldığı 295 bin dolarlık yatırım ile GBA portföyünde birincil turda en yüksek yatırım bölge teşebbüs olduğunu da ekleyelim.

Galata Business Angels’ın yatırım yaptığı sektörlere baktığımızda ise yüzde 41 ile pazar yeri ve yüzde 37 ile SaaS‘ın ön plana çıktığını görüyoruz. Pazar yeri ve SaaS’ı ise yüzde 15 ile uygulamalar, yüzde 6 ile sanal hakikat ve yüzde 3 ile nesnelerin interneti takip ediyor.

2018 yılında sanal / artırılmış hakikat ve nesnelerin interneti gibi sektörlerin Galata Business Angels’ın dikkatini çekmeye başladığını da belirtelim. Galata Business Angels’ın 2018 yılında Insider exitiyle exitiyle birlikte önemli bir galibiyet yakaladığını da ekleyelim.

2018 yılını 6 yeni yatırımla kapatan GBA, follow-on yatırımlarını 2018 yılında da sürdürdü: İngiltere merkezli köpek gezdirme uygulaması Tailster, Mutlubiev, KolayIK ve Garajsepeti girişimleri GBA yatırımcılarından yeniden yatırım bölge şirketlerinden oldu. Son olarak Galata Business Angels’ın girişimciler ile girişimcilik ekosisteminin manâlı isimlerini buluşturduğu etkinliği “GBA Mentor Clinic” 2o18 yılında 6. kere düzenlediğini de belirtelim.

Dekopasaj Denebunu Artı Gıda Galata Business Angels Garajsepeti GBA KolayİK Mutlubiev Pubinno Tailster Teleporter Tutumluanne

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved