Kişisel Web Blog

Geçtiğimiz yıl 150 bin mil uçan Elon Musk şimdi de jetini gereksiz kullanmasıyla gündemde

30.01.2019
107
Geçtiğimiz yıl 150 bin mil uçan Elon Musk şimdi de jetini gereksiz kullanmasıyla gündemde
Geçtiğimiz yıl 150 bin mil uçan Elon Musk şimdi de jetini gereksiz kullanmasıyla gündemde

The Washington Post’un raporuna kadar, geçtiğimiz yılı en engebeli yılı olarak adlandırılan Elon Musk‘ın özel jetinin 150 bin milden fazla uzaklık katettiği ortaya çıktı. Bu da dünya çevresinin 6 katından daha fazla bir mesafeye tekabül ediyor.

Elon Musk’ın özel uçağıyla seyahatlerinin masrafları Tesla tarafından ödeniyor. Oysa Tesla’nın geçtiğimiz sene kendi borçlarından dolayı maaşlarını ödeyemediği için binlerce çalışanının işten çıkardığını da hatırlatalım. Şirket, çarşamba günü takvim gelir raporunu açıkladığında harcamaları ile ilgili sorularla karşısında karşıya kalacak ve yatırımcılar Tesla’nın yılın başlarındaki derin kayıplara rağmen kârı sıkıp sıkmayacağını bakmak için yakından bakacaklar. Bu uçuşların da böyle bir noktada ciddi bezginlik yaratacağını anlatmak olası. Uçmak, karbon salınımını artıran yoğun bir faaliyet olmasına karşın, her fırsatta “çevre dostu” olduğunu dile getiren Elon Musk’ın özel jetini bu kadar fazla kullanması da kafaların karışmasına neden oluyor.

Musk’ın özel jetinin Amazon CEO’su Jeff Bezos‘un özel jetinden 100 pozitif uçuş yaptığını da hatırlatalım. Karbon bütçesinin ötesinde, özel uçuşlarda Musk’ın jet harcamalarının çoğunu karşıladığı için Tesla parasal olarak daha çok can sıkıntısı yaşayacak gibi duruyor. Apple’ın 2017’de CEO Tim Cook‘un özel uçuşlarına 93 bin dolar harcadığı, Tesla’nın da aynı sene Gulfstream G650ER’de Musk’ı uçurmak için yaklaşık 700 bin dolar harcadığı bildiriliyor.

The Washington Post’un bu bilgilere Federal Havacılık İdaresi’nde çalışan ve ismini tahsis etmek istemeyen biri sayesinde ulaştığını belirtelim. Çünkü Elon Musk’ın uçağının hareketleri kamuya kapalı olarak gerçekleştiriliyor ve basit bir internet aramasıyla bu bilgilere ulaşılmıyor.

Elon Musk’ın geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği uçuşlara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Elon Musk

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved