Kişisel Web Blog

Fortnite’in geliştiricisi ve Improbable 25 milyon dolarlık yatırım fonu ile Unity tekelini yıkmayı planlıyor

14.01.2019
124
Fortnite’in geliştiricisi ve Improbable 25 milyon dolarlık yatırım fonu ile Unity tekelini yıkmayı planlıyor

Fortnite oyunun geliştiricisi olan Epic Games ve İngiltere merkezli bir girişim olan Improbable, 25 milyon dolarlık bir yatırım fonu kuracaklarını açıkladılar. Epic Games’in oyun motoru olan Unreal Engine‘nin rakibi konumunda olan Unity ile bir sorun yaşayan Improbable, çözümü şirketin rakibi olan Epic Games ile iş birliğine gitmekte buldu.

Gerginliğin nedeni SpatialOS

SpatialOS isimli bulut tabanlı bir platform sebebiyle Improbable ile Unity şirketleri arasında bir stres oluştu. Unity firmasının kullanım şartlarının değişmesi sebebiyle Unity engine oyun motorunun bulut tabanlı SpatialOS platformu ile kullanılamayacağını devlete ait blogu üzerinden duyuran Improbable, gerginliği başlatmış oldu.

Unity kadar yapılan hamlenin hem ufak ve orta ölçekli hem de büyük projeleri olan geliştiricilere zarar vereceğini de bahis eden Improbable, bu hamlenin mahsus yapıldığını da paylaştı. Bu açıklamaların gerisinde 2018 yılının en fazla şampiyon firmalarından biri olan Epic Games ile meslek birliğine gittiğini duyuran Improbable, Epic Games ile birlikte 25 milyon dolarlık bir fon kuracaklarını açıkladı.

Laf konusu açıklamada 25 milyon dolarlık bu fonun geliştiricilerin daha açık oyun motorlarına, hizmetlere ve ekosistemlere geçişine yardımcı olacağı da paylaşıldı. Fonun kurulmasının esas amacı ise geliştiricileri Unity kullanmak yerine başka platformlara çekmek gibi görünüyor.

Epic Games Improbable SpatialOS Unity

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved