Kişisel Web Blog

FaceTime’ın güvenlik açığı sayesinde iPhone’ları gizlice dinlemek mümkün

29.01.2019
121
FaceTime’ın güvenlik açığı sayesinde iPhone’ları gizlice dinlemek mümkün
FaceTime’ın güvenlik açığı sayesinde iPhone’ları gizlice dinlemek mümkün

Apple’ın görüntülü görüşme uygulaması olan FaceTime, önemli bir emniyet açığı ile karşımıza çıktı. Hatırlatmak icabında geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleşen WWDC 2018’de iOS 12 güncellemelerini paylaşan Apple, FaceTime için Grup konuşmaları özelliğini kullanıma sunmuştu.

9to5mac‘in paylaştığı habere tarafından FaceTime’ın güvenlik açığı da Haziran ayında kullanıma sunulan grup konuşmaları özelliği ile karşımıza çıktı. Laf konusu güvenlik açığı baştan sona FaceTime kullanan cihazları oldukça basit bir şekilde kulak vermek muhtemel. Güvenlik açığının nasıl çalıştığından bahsedecek olursak öncelikle FaceTime aracılığı ile bir arama yapmanız gerekiyor.

Aramayı yaptıktan sonra ise birey ekleme kısmından kendi numaranızı ekliyorsunuz. Bu adımdan daha sonra arama yaptığınız birey henüz aramaya yanıt vermemiş olsa bile emniyet açığı doğruca mikrofonu faal bir hale geliyor ve iPhone‘un bulunduğu ortamı dinlemeniz mümkün oluyor.

Yazılım güncellemesi ile düzeltilecek

Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde arama yaptığınız kişinin grup görüşmesine katılmış gibi göründüğünü lakin sahiden arama yaptığınız telefonda çağrının yanıtlanmadığını da belirtelim. Emniyet açığının sadece sesi aktarmakla kalmadığını da ekleyelim. FaceTime ile aranan kişinin güç tuşuna bastığı senaryolarda ise sadece ses değil görüntü de aleyhinde tarafa aktarılıyor.

Now you can answer for yourself on FaceTime even if they don’t answer?#Apple explain this.. pic.twitter.com/gr8llRKZxJ

— Benji Mobb™ (@BmManski) January 28, 2019

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved