Kişisel Web Blog

Facebook’ta etkileşimini arttırmak isteyen KOBİ’ler için 10 basit öneri

11.02.2019
104
Facebook’ta etkileşimini arttırmak isteyen KOBİ’ler için 10 basit öneri
Facebook’ta etkileşimini arttırmak isteyen KOBİ’ler için 10 basit öneri

Uzun süredir Facebook’ta sayfalar için etkileşim problemleri yaşansa da işletmeler ve markalar Facebook’u iyi bir reklam mecrası olarak değerlendiriyor. Eğer siz de Facebook’ta etkileşimini arttırmak isteyen KOBİ’ler arasındaysanız, reklamlardan içeriklere değin sizin için hazırladığımız 10 basit öneriye göz atabilirsiniz.

Hedef kitlenizi tanıyın

Sizin ilginizi çeken bir içerik, amaç kitleniz göre beğenilmeyebilir. Eğer etkileşiminizin artmasını istiyorsanız, hedef kitlenizin isteklerine ve ihtiyaçlarına ağırlık verin.  yine de eğer hedef kitlenizi iyice belirleyemediyseniz, onların açlık ve ihtiyaçlarını anlamakta zorluk çekebilirsiniz.

bu nedenle kasıt kitlenizi yakından tanımak için Sayfa İstatistiklerinizden çoğu kez faydalanmanızı  tavsiye ederiz. Sayfa İstatistikleri’nde sunulan verileri yakından inceleyerek, hayranlarınızın daha yakından tanıyabilir ve onlarla daha manalı ilişkiler kurabilirsiniz.

Örneğin hayranlarınızın ne stil içeriklerle daha çok etkileşime girdiğini tespit ederek, sayfanızda  o içerik türüne daha fazla yer verebilirsiniz. Bu Nedenle ayrıca sayfadaki etkileşimi arttırabilir hem de hayranlarınızın sizi daha yakından takip etmesini sağlayabilirsiniz.

İstatistikleri dikkate almanın yanı sıra maksat kitle personaları oluşturmak, ilerleyen dönemde izleyeceğiniz stratejilerin belirlenmesine de yol açar. Oluşturacağınız personalar doğru kasıt kitlenizin ihtiyaçlarını ön planda tutabilir ve içeriklerinizi gaye kitlemizin ihtiyaçlarına karşın düzenleyebilirsiniz.

Hoş görseller kullanın

Görsel taşıyan Facebook gönderileri ortalamanın üstünde etkileşim alıyor. Gerçekten kolay fotoğraflar da meslek görse de Facebook yakın çekim görseller kullanmanızı ya da müşteri fotoğraflarını seçim etmenizi öneriyor.

Eğer profesyonel bir resim makinesine sahip değilseniz, çekimleri zeki telefonunuzla da yapabilirsiniz. Facebook’un mobile studio sayfasındaki önerileri izleyerek, göze hitap eden dekorlar oluşturabilirsiniz.Mesela Inspiralized’ın kullandığı telefonla çekilmiş bu görselde mermer bir masa görünümü olmak için yapışık duvar kağıdı kullanılıyor.

NEW Zucchini Noodle Shrimp Scampi! ? https://inspiralized.com/zucchini-noodle-shrimp-scampi/

Gepostet von Inspiralized am Sonntag, 5. August 2018

Aynı şekilde Facebook’un mobil studio sayfasında önerdiği uygulamaları kullanarak fotoğraflarınızı daha estetik bir görünüme kavuşturmanız da olası.

Eğer fotoğraf çekme konusunda kabiliyetli olmadığınızı düşünüyorsanız, stok fotoğraflardan da fayadalanabilirsiniz. Bu noktada bedava stok resim sitelerini tercih edebileceğinizi de belirtelim.

Kısa metinleri seçim edin

Facebook’un büyük bir reşitlik tarafından mobil cihazlarda kullanıldığını asla aklınızdan çıkarmayın. Üstelik kullanıcıların yüzde 88’ini oluşturan bu kitle, Facebook verilerine kadar Haber Kaynağı’nı aşağıda kaydırarak bir içerik tüketimi için 1.7 saniye ayırıyor. Hatta Facebook’u bilgisayarlarından açan kişiler zeka içerik başına 2.5 saniye ayırıyor.

Bu alanda verebileceğimiz tek iyi haber ise içeriğinizi gördükten sonradan 0.25 saniyeliğine hatırlayabilmeleri. Oysa kullanıcıların dikkatini çekebilmek için seri hareket etmeniz durum. dikkat çekici ve kısa metinlerle kullanıcıları yakalayabilir, böylece seri bir şekilde beğenilerini kazanıp onları etkileşime özendirme edebilirsiniz.

Video içeriklere ve canlı yayınlara talih verin

Facebook’ta video içerikler fotoğraflı içeriklerden daha pozitif etkileşim alıyor. Tıpkı fotoğraflı gönderilerde değindiğimiz üzere video içerik oluşturmanın sizin için maliyetli olacağını düşünüyorsanız, ilk etapta akıllı telefonunuzu kullanmanız olası.

Eğer videolarınızı düşey formatta olarak çekerseniz, ayrıca hikayelerde hem de gönderilerde kullanabilirsiniz.

Canlı yayınlar ise Facebook’ta en çok etkileşim bölge içerik tütü olarak konumlanıyor. Video içeriklerin altı katı daha fazla etkileşim elde edebileceğiniz canlı yayın yerine getirmek için bir konu bulamıyorsanız, takipçilerinizden gelen soruları cevaplayabilir ya da hizmet verdiğiniz sektör özelinde konuklar ağırlayarak kullanıcılarınızın faydalanacağı yayınlar yapabilirsiniz.

Soru sorun

Takipçilerinize sektörünüzle veya sosyal medyanın gündemiyle ilişkili sorular sormaktan kaçınmayın. Bu bir hafta sonu gönderisinde takipçilere hafta sonu planlarını sormak da olabilir, fazla konuşulan bir etkinlik hakkında takipçilerinizin fikrini olmak da… Bu Nedenle sosyal medyanın ve kullanıcılarınızın gündemini yakalarken, yorumlarınızda da çoğalma sağlayabilirsiniz.

Ama daha da önemlisi takipçilerinize görüşlerini sorarak onları önemsediğinizi gösterebilirsiniz. Aynı şekilde takipçilerinizden sayfanız hakkında görüşlerini paylaşmasını isteyebilirsiniz. Örneğin paylaştığınız içerikler beklediğiniz performansı göstermiyorsa, takipçilerinizde sayfada ne tarz içerikleri bakmak istediğini  sorabilirsiniz. Aldığınız cevapları sayfanızda uyguladığınızda, etkileşiminizde büyüme görmeye başlayacaksınız.

Takipçilerinizin sorularını cevaplayın

Etkileşimin ötesinde başarılı bir sosyal ağ iletişimi için takipçilerinizin sorularını cevaplamanız oldukça önemli. Takipçilerinizin sorularına veya yaptıkları yorumlara cevaplar vererek onları keza onları önemsediğinizi hissettirirsiniz ayrıca de takipçilerinize irtibat kurarak markanızı daha çok sevmelerini sağlayabilirsiniz.

Müşterileriniz çoğunlukla yaşadıkları sorunları Facebook gönderilerine açıklama yaparak ya da size mesaj atarak dile getirmeyi tercih edebilir. Bütün müşterilerinizin sorularını uyumlu olarak tarayıp hepsini birer birer cevapladığınızda, müşterilerinizin gözündeki olumsuz imajı da değiştirmiş olursunuz.

That’s quite a response time we must say!

Gepostet von UK Locksmiths Association am Mittwoch, 8. November 2017

Bundan Başka sayfanızda yapacağınız seri geri dönüşler size Facebook tarafından tanımlanan bir rozet olarak geri döner. Bu Nedenle takipçileriniz ayrıca söylev başında keza de sayfanızda sorularına cevap alacaklarından emin olur.

Içten saatlerde düzenli içerik girişi yapın

neredeyse herkes kadar tanıdık bu yöntemi daha önce de duymuş olabilirsiniz. gerçi etkileşiminizi arttırmak için düzenli içerik girişinin kayda değer olduğunu hatırlatmakta menfaat var bilhassa Facebook’un Haber Kaynağı algoritması nedeniyle takipçilerinizin her paylaştığınız içeriği defalarca göremeyebileceğini düşündüğümüzde içten saatleri değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Zira Facebook algoritmasının göz önünde bulundurduğu etkenlerden biri de içeriğin ne zaman paylaşıldığı. Bu noktada Facebook, takipçilerinizin çevrimiçi olduğu saatlerde yapılan paylaşımların etkileşimlerinin daha pozitif olacağını belirtiyor.

Takipçilerinizin etkin olduğu saatleri saptamak için Facebook Sayfanızın İstatistikler bölümümden faydalanabilirsiniz.  Gönderiler kısmında bulunan bu veriler sayesinde içerik girişlerinizi burada verilen saatlere kadar düzenleyebilir, daha pozitif etkileşim alabilirsiniz.

İçeriklerin paylaşıldığı saat dek, paylaşılma sıklığı da kayda değer. Düzenli olarak içerik paylaşırsanız, takipçileriniz de sizden içerik beklemeye başlayacaktır. İçerik sıklığınıza karar saptamak için haftalık ya da aylık testler yapabilirsiniz anca Facebook haftada minimum 2 ya da 3 kez içerik paylaşmanızı nasihat ediyor.

Etkileşim tuzağı içeriklerden kaçının

Facebook uzun süredir etkileşim tuzağı içeriklere savaş açmış durumda. Dolayısıyla etkileşimi arttırmak namına kullanıcılarınızdan gönderileri beğenmelerini ya da paylaşmalarını istemeyin. Böyle durumlarda Facebook içeriğinizi etkileşim tuzağı kategorisinde değerlendiriyor ve içeriklerinizin puanlamasını düşürerek görünürlüğünüzü azaltıyor.

İçeriklerinizde takipçilerinize görüşlerini sormak ile ilk elden onlardan gönderiye yorum yapmalarını arzu etmek aralarında önemli bir fark var. İkinci seçenekte yorumlar hakiki bir iletişim aracı olmaktan çıkarak etkileşim tuzağına dönüşüyor.

Facebook hikayeler özelliğini kullanın

Facebook Hikayeler’in Haber Kaynağı’nın en üstteki kısmında yer alması bir çok sayfa için ciddi bir üstünlük. Diğer Taraftan Hikayeler özelliğinin arkadaşça ve geçici yapısı düşünüldüğünde, Öykü türündeki içeriklerinizi istediğiniz sıklıkta paylaşabilirsiniz.

Hikayelerin cana yakın bir formata sahip olması da takipçilerinizin bu alanda paylaştığınız video ve fotoğraflarda kaliteden fazla hemen olan paylaşımı önceliklendirmesini sağlıyor.

Bu alanda paylaşacağınız daha kişisel ve anlık içerikler takipçilerinizle aranızda daha zinde bir senet kurulmasını sağlayacaktır. Kurulan bu zinde bağın yansımasını sayfanızdaki içeriklerde de görmeniz olası. Facebook IQ’nun yaptığı araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 62’si bir ürün veya markaya duydukları ilginin Hikayeler’de kullanılan içerikler doğru arttığını belirtiyor.

Reklamları deneme edin

Facebook2ta maksat kitlenize ulaşmanın en iyi yollarından biri de Facebook Reklamları’nı uygulamak. Takipçilerinizin ve kasıt kitlenizin daha çok hangi nesil içeriklerden hoşlandığını bulmak için Facebook Reklamları’nın A/B test özelliğini kullanabilirsiniz.

İstatistikler en fazla etkileşim bölge içerik türünün Video içerikler olduğunu söylese de bu her marka ve her gaye kitle için doğru olacak diye bir kural değil. Kaldı ki takipçileriniz standart video içerikler yerine yerine 360 derece videoları seçim ediyor olabilir.

Hani içerik türlerinin amaç kitlenizden daha pozitif alaka gördüğünü bulmak için benzer mahsul veya konuda iki öbür içerik oluşturarak aynı bütçede hangisinin daha iyi performans gösterdiğini bulabilirsiniz. Bu Nedenle ilerleyen süreçte etkileşim anlamında nokta atışı içerikler paylaşabilirsiniz.

Facebook

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved