Kişisel Web Blog

Facebook, WhatsApp üzerinden para transferi gerçekleştirmek için kriptopara birimi üzerinde çalışıyor

26.12.2018
225
Facebook, WhatsApp üzerinden para transferi gerçekleştirmek için kriptopara birimi üzerinde çalışıyor

Facebook‘un son dönemde blockchain ve kriptopara birimlerine olan ilgisi bir giz değildi. Facebook CEO’su bu yılın anında başlarında, Facebook’un bir blockchain projesi üzerinde çalışacağının sözünü vermişti. Bloomberg’de bulunan habere göre, Facebook ile hamlesini mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinden yapmaya hazırlanıyor. Şirket, WhatsApp uygulaması üzerinden gerçekleştirilen para transferi özelliğini kendi yaratacağı kriptopara birimi ile yapmayı hedefliyor.

Planlamalara kadar Facebook’un ABD dolarına sabitlemiş bir dijital para birimi yaratması bekleniyor. Kriptopara biriminin adının ne olacağı şimdilik emin değil. bununla beraber ilk etapta bu para biriminin WhatsApp üzerinden çalışacağını belirtelim, WhatsApp sonrasın bu para biriminin Facebook’a da entegre edilmesi sürpriz olmayacaktır.

Birincil niyet: Hindistan

Facebook’un 2017 yılında yaptığı açıklamalarda az önce WhatsApp üzerinden para transferi yapmayı konuştuğu ilk dönemde, hedefini Hindistan olarak belirlemişti. Belli Ki o ki üst düzey yetkililer Hindistan’ın değişim gücüne inanıyor ve yeni kriptopara biriminin deneneceği birincil ülkeyi de tekrar Hindistan olarak belirlemiş. Hindistan’da WhatsApp’ın 200 milyondan artı aktif kullanıcısı olduğu belirtiliyor. Doğrusu bu da bu tercihi açıklamak için epeyce yeterli bir data.

PayPal’ın eski başkanı olan David Marcus, hatırlayacağınız üzere yıllar önce Facebook’ta işe başlamıştı. başlangıçta Messenger ürününden sorumlu olan Marcus, Messenger üzerinden para transferi konusunda da incelemeler yapmıştı. bununla beraber Coinbase’in yönetim kurulunda bulunan Marcus’un şu andaki görevi ise Facebook’ta blockchain projeleri üstünde niyetlenmek. Hatta çok kısa süre önce, Facebook’un yeni blockchain geliştiricileri için açtığı meslek ilanlarını sizler için haberleştirmiştik. şimdi LinkedIn taramalarına göre Facebook bünyesinde blockchain projeleri üzerine dosdoğru çalışan sayısının 40 kişiyi aştığı belirtiliyor.

Facebook’un basın sözcüsü yaptığı açıklamada, öteki pek fazla şirket gibi Facebook’un da blokchain teknolojisinin gücünü kullanmanının yollarını araştırdığını dile getirdi. şu anda için yeni ve küçük bir ekibin ayrı uygulamaları araştırdığı dile getirirken, hemen şimdi paylaşacak bir şeyleri olmadığını da aktardı. Lakin böyle bir proje üzerinde çalışıldığı gerçeğini de devlete ait kanallar aracılığıyla doğrulamış oldu.

Facebook kriptopara Whatsapp

Favorilere Ekle

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved