Kişisel Web Blog

Facebook GIFlerden oluşan LOL isimli bir haber kaynağını test ediyor

20.01.2019
134
Facebook GIFlerden oluşan LOL isimli bir haber kaynağını test ediyor
Facebook GIFlerden oluşan LOL isimli bir haber kaynağını test ediyor

Facebook gençlere hitap edebilmek adına elinden geleni yapmaya devam ediyor. Watch, Lasso ve IGTV’nin beklenileni verememesinin arkasında karşımıza yeni bir ürünle çıkan Facebook, yine video odağında bir ürünle genç kitleyi kendine çekmeye çalışıyor. Aylardır LOL isimli bir mahsul üzerine çalışan şirket, GIF benzeri kliplerden oluşan ayrı bir haber kaynağı yayınlamayı planlıyor.

“Sizin için” “Hayvanlar” “Şakalar” ve “Başarısızlıklar” gibi çoğu öbür kategoride içerik yayınlayacak olan Facebook, bu içerikleri platformundaki mizah gönderilerinden çekecek. Bu noktada LOL ürünün özel beta aşamasında olduğunu belirtelim. Şirket bu özel beta sürecinde 100 lise öğrencisiyle ebeveyn onayını da taşıyan bir mahremiyet anlaşması imzaladı. Böylece Facebook çalışanları bu lise öğrencileriyle birebir testlerin yanı sıra grup çalışmaları da yapabilecek.

Facebook, LOL’ün eksik sayıda ABD kullanıcısıyla gerçekleştirilen bir test aşamasında olduğunu doğruladı. Teste alt tutulan şahısların LOL’ü Watch sekmesinde gördüklerini de belirtelim. gerçi şimdilik takım Watch sekmesini kaldırarak yerine LOL’ü getirmeyi düşünmüyor. Hatta LOL’ün Facebook’un içinde bulunan bir nitelik mi yahut farklı bir uygulama mı olacağı da demin kesinleşmiş yok. Bir Facebook yetkilisinin konu hakkında yaptığı açıklama ise şöyle:

Küçük ölçekte bir test yapıyoruz ve konsept de demin erken aşamalarında.

Facebook genç kitleyi kendine çekmeye çalışırken, kendi uygulamasının gençler aralarında hiç de popüler olmadığı gerçeğini unutuyor. Ebeveynlerin Facebook’a akın etmesinden sonradan Instagram, Snapchat ve YouTube’a kayan gençlerin LOL ile platforma geri döneceği ise şüpheli.

gerçi Facebook’un bu yeni ürününe yakından bakmakta üstünlük var. Snapchat’in Keşfet sekmesine benzer bir arayüz tasarımına sahip olan LOL, bünyesine muhakkak temalara sahip koleksiyonlar bulunduruyor. “Sizin için” başlığındaki klipler algortimik olarak seçilirken, kullanıcıların “Klasikler”, “Ünlüler”, “Oyunlar”, “Mektep” ve “Öne Meydana Çıkan” başlıklarıyla LOL akışını filtrelemesi sağlanıyor.

Bu koleksiyonlardan herhangi biri açan kullanıcılar, Watch sanki bir arayüzle kendilerini otomatik oynayan GIFlerin akışına bırakıyor. aynı zamanda kullanıcıların Instagram Hikayelerdeki gibi içeriklere basarak geçme özelliğini kullanabildiğini de belirtelim.

Son olarak şirketin LOL’e özel ifadeleri yayına aldığını da ekleyelim. “Gülünç”, “ Yöneticilik eder” ve “Gülünç değil” ifadelerini kullanabilen kişiler, bununla birlikte bu içerikleri paylaşabilecek. Kullanıcıların LOL’e kolayca video yükleyebileceğini veya video atfetmek için URL yapıştırabileceklerini de söyleyelim.

Görünen o ki 2018’de yaşadığı önemli skandalların peşinde kullanıcı büyümesinde gerileme dönemine giren Facebook, lise öğrencilerinin de yardımıyla yeni nesle kapılarını açılmak için elinden geleni yapıyor. Sahip olduğu uygulamalarla bir sosyal medya krallığına dönüşen Facebook’un, yeni nesli çoktan etkisi altına bölge TikTok’un karşısında nasıl konumlanacağını ise defalarca birlikte izleyip göreceğiz.

Facebook

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved