Kişisel Web Blog

Facebook Anlık Oyunlar, Google Play ve Appstore’a rakip oluyor

27.12.2018
188
Facebook Anlık Oyunlar, Google Play ve Appstore’a rakip oluyor

Facebook, Apple ve Google’ın başvuru mağazası alanındaki tekelini Hemen Olan Oyunlar ile yıkmaya hazırlanıyor. Şirket, Anlık Oyunlar platformu ile ayrıca hedef kitlesini genişletiyor hem de geliştiricileri yeni üretimler yapmaları için teşvik ediyor.

HTML5 tabanlı olan ve Facebook’un sohbet uygulamalarında kullanılabilen Hemen Olan oyunlar, kullanıcılara indirmeye gereklilik duymadan oyun oynayabileceklerini gösteriyor. Aynı şekilde kullanıcılar Facebook’a ait olan platformlardan çıkmak zorunda kalmadan da oyun oynayabiliyor.

Bir oyunun Facebook’un varlıkları içinde piyasaya sürülebilmesi ise geliştiricilerin Dilekçe Mağazası’nı es geçebilmesini sağlıyor. Bu durumun olağan ve sosyal oyun kategorilerinde doruk bildiren Apple ve Google’ın gelir kaynaklarına korkutma oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Facebook, Hemen Olan Oyunlar platformunu güçlendirmeye devam ederken, kullanıcıların ve geliştiricileri Apple ve Google uygulama mağazalarından kendi platformuna çekmek için de önemli bir uğraş sarfediyor. Bu kapsamda Facebook’un attığı adımlara göz atmakta üstünlük var.

Ekim ayında Anlık Oyunları Facebook Lite uygulamasına taşıyacağını duyuran şirket, bu hamlesiyle oyun indirmek için tatmin edici kaynağa sahip olmayan kullanıcı kitlesini hedefledi. Böylece Anlık Oyunlar kısıtlı depolama ve zihin alanına sahip kişiler için yeni bir oyun platformu olarak konumlandı.

Şirketin aynı ay içinde Facebook Gruplarının sekmesine Anlık Oyunları eklediğini de hatırlatalım. Bilhassa oyun odaklı gruplarda bu özelliğin yayına dargın olması ciddi bir kullanıcı kitlesinin ilgisini çekmiş olabilir. Zira platformda oyun özelinde gevşemiş 270 bin Facebook grubu ve bu gruplara etkin olarak katılan 90 milyon birey bulunuyor. Bir süredir bu kişiler gruplardan ayrılmadan oyun oynayabiliyor.

Son olarak Aralık ayında yeni çıkardığı Portal’a Hemen Olan Oyunları getiren Facebook, Words with Friends, Battleship ve Draw Something oyunlarını kullanıcılara sundu. Bu yeni destekle birlikte kullanıcılar Anlık Oyunları, telefonlarında, tabletlerinde, bilgisayarlarda ve zeki hoparlörlerde oynayabiliyor.

Anlık oyunlar için kullanıcılara bir çok farklı platform ve özellik üzerinden seslenen Facebook, geliştiricileri özendirme etmeyi de ihmal etmiyor. Oyun geliştiricilerinin Android’deki gelirlerini artıran şirket, Ağustos ayından bu yana oyun içi satın almalardan yüzde 30’luk kesinti yapmayı bıraktı. Bu Nedenle Android tabanlı hemen olan oyun geliştiriciler yüzde 30’luk kısmı kendilerine ayırabiliyor.

Facebook Mayıs ayında Tatbik içi satın almayı ilk önce tanıttığında Google da Facebook da satın almalar ile Android üzerinden yüzde 30 gelir elde ediyordu. Ama Facebook’un bu yüzde 30’luk gelirden feragat etmesi daha pozitif geliştirciyi Hemen Olan Oyunlar platformunda geçiş yapmaya özendirme etti.Oyunlardaki yükselme ile birlikte kullanıcı tabanı ve kullanım oranında da çoğalma yaşanması muhtemel. Bu anlamda Facebook’un oyun alanında Google ve Apple başvuru formu mağazalarına ciddi bir olarak öne çıkacağını söylemek mümkün.

Anlık Oyunlar Facebook Facebook Hemen Olan Oyunlar Facebook Instant Games Instant Games Messenger Hemen Olan Oyunlar

Favorilere Ekle

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved