Kişisel Web Blog

Evden e-ticaret yapanlara devletten vergi muafiyeti

19.01.2019
155
Evden e-ticaret yapanlara devletten vergi muafiyeti
Evden e-ticaret yapanlara devletten vergi muafiyeti

Evden e-ticaret yapanlara devlet desteği geliyor. Bundan Böyle vatandaşlar, evlerinde ürettikleri ürünlerin internet satışından elde edilen gelirlerin 30 bin lirasını vergiden muaf tutabilecek. Bir De düzenleme yalnızca ev hanımlarını değil tüm vatandaşları kapsıyor.

Ekonomide rahatlatma yaratmak nedeniyle  TBMM ödenti alanında desteklerin bulunduğu yeni torba yasayı Meclis’ten geçirdi. Genel Kurul’da kabul edilen yeni yasa ile evlerinde ürettikleri ürünleri internet ve güya elektronik ortamlarda satanlar, artık esnaf muafiyetinden kullanma haklarına erişebilecek.

Vatandaşların evlerde ürettikleri ürünlerin internetten satışından kaynaklanacak gelirlerin bir yıllık en düşük brüt ücreti geçmeyen bölümünün vergiden istisna olması planlanıyor. Bu meblağ 2019 için yaklaşık 30 bin liraya tekabül ediyor. Vatandaşlara sunulan bu yeni haktan, meslek yeri açmaksızın evlerde üretim edilen havlu, örtü, çarşaf, çorap, dokuma mamulleri, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri satanlar yararlanacak.

Düzenlemenin sadece konut hanımlarını kapsadığını söyleyerek yöneltilen eleştirilere TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç ise şöyle yanıt verdi:

“Zaten esnaf muafiyeti zarfında KDV yok. Orada herhangi bir tavan da değil, bu devam ediyor. Bu 30 bin lira tavanı yukarıya çekilebilirdi azıcık daha. Önümüzdeki yıl bu madde bitmiş önümüze kazanç, 60 bin liraya ya da 70 bin liraya çıkarma noktasında adım atılır. ‘Konut hanımı’ mıdır, ‘ev kadını’ mıdır, ‘konut erkeği’ midir, ‘konut beyi’ midir? Burada maddenin aslına baktığınızda evde kalan, diğer meslek yapmayan erkek veya kadın hiç ayrım etmiyor, herkesin faydalanabildiği bir muafiyettir.”

E-Ticaret TBMM

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved