Kişisel Web Blog

Eski Facebook mühendisinin yapay zeka girişimi Spell, 15 milyon dolar yatırım aldı

18.01.2019
122
Eski Facebook mühendisinin yapay zeka girişimi Spell, 15 milyon dolar yatırım aldı
Eski Facebook mühendisinin yapay zeka girişimi Spell, 15 milyon dolar yatırım aldı

2016 yılında, eski Facebook mühendisi Serkan Piantino göre hayata geçirilen yapay akıl girişimi Spell, 15 milyon dolar yatırım aldı. Facebook gibi büyük bir şirketin çatısı aşağı olmayınca yapay akıl konusunda ciddi ilerlemeler kaydetmenin zorlama bir şey olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Ama Spell’in aldığı yatırım, bunun kendisi için çok da güç olmayacağını kanıtlar nitelikte.

Spell’in 15 milyon dolar topladığı A Serisi yatırım turuna katılan isimler Eclipse Ventures ve Two Sigma Ventures olarak karşımıza çıkıyor. Şirket, finansmanı ekibi ve ürünü daha da büyütmek için kullanmayı planlıyor.

Girişim, herkesin makine öğrenimi deneyleri yapmasını karşılayan karşılıklı bir platform olarak faaliyet gösteriyor. Spell, kullanıcılarını Google, Amazon Web Services ve Microsoft Azure‘un en iyi ve en yeni donanımına bağlıyor ve onlara yapay zeka ile işbirliği etmek ve meslek birliği yapmak için gereklilik duydukları yazılım arabirimini sunuyor. Bireysel kullanıcılar hemen Spell’i bedava olarak kullanabiliyor, denemelerini hesaplamaları için gereken GPU türünü belirtebiliyor ve basitçe çalışmasına izin verebiliyor. Kurumsal kullanıcılar ise imlâ üzerinde yapılan çalışmaları görüntüleyebiliyor ve deneyleri karşılaştırarak kullanıcıların platformda projelerinde işbirliği yapmalarını sağlıyor. Kurumsal müşteriler, gruplar üstünde testler yerine getirmek yerine, kendi gruplarını ayarlayabiliyor ve tüm programlarını Spell’de sıcacık tutabiliyorlar.

Spell, kurumsal müşterilere hem hiper parametre optimizasyonu için dahili takviye sunan bir “spell hyper” komutu sunuyor. Bununla ahali, modellerini ve sonuçlarını izleyebiliyor ve tek bir tıklamayla Kubernetes/Kubeflow’a yerleştirebiliyor. Ama, ola ki de en önemlisi, Spell’in bir kuruluşun modelini anında kuruluş genelinde daha geniş bir alanda kullanılabilecek veya aracısız olarak bir dilekçe ya da web sitesinde kullanılan bir API’ye dönüştürmesine izin veriyor olması.

Buradaki sonuçlar koskocoman olduğunu söyleyebiliriz. Yapay zekaya bir yerden dahil edinmek isteyen ufak şirketler ve girişimler, şu anda giriş yapma konusunda çok daha düşük bir engellerle karşılaşırken, büyük geleneksel şirketler de kurum içi başvuru formu için koskocoman bir ön yatırım yapmadan kendi özel cihaz öğrenimi algoritmalarını oluşturabiliyor. Bu da gelecek için yeni bir adımın atıldığını kanıtlıyor.

Bireyselde ücretsiz olarak kullanılabilen Spell’i kurumsal kullanıcılar ayda 99 dolar ödeyerek kullanabiliyorlar.

Spell Yapay Zeka

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved